Fotó: Fortepan/Horváth Miklós dr

Egyetlen mondat elég volt ahhoz, hogy kétszeres Kossuth-díjasként elhallgattassák és megbélyegezzék. Mészáros Ági története, aki a következmények ellenére kiállt a szabadságért.

A színésznő ugyanis 1956. október 29-én azt mondta a Magyar Rádió ideiglenes stúdiójának mikrofonjába, hogy addig nem lép színpadra, míg az oroszok itt vannak. Habár akkoriban még Kádár János is a kivonulást szorgalmazta, Mészárost módszeresen megbüntették a levert forradalom után ezért a mondatért.

Pedig az 1918-ban született színésznőnek addig nem sok köze volt a politikához. Sikert sikerre halmozott, a nagy áttörést az jelentette a karrierjében, amikor egy szegedi előadás után – még csak 18 éves volt – maga Jávor Pál fordul felé: „Magának a Nemzetiben van a helye!”  Nem tévedett a színészóriás, Mészáros oda is került némi kacskaringóval. A háború alatt aztán 25 évesen hozzá ment feleségül Voith Lajos katonatiszthez, majd 1944-ben megszületett a kislánya, a későbbi népszerű színésznő, Voith Ági.

Mészáros Ági kiállt az igazáért.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Mészáros Ági továbbra sem politizált és próbálta távol tartani magától a hatalom embereit. A háború után Rákosi Mátyás is rajongott a játékáért, s hiába ígért pesti villát a színésznőnek, ő nem akart a rendszer kegyeltje lenni és nem fogadta el. Aztán ahogy egyre beljebb mentünk a Rákosi-rendszerbe, Mészáros is érezte, itt valami nagyon nincs jól. Esténként sikerrel játszott a színházban, vagy filmekben szerepelt, de mellette például kitelepített embereket fuvarozott vissza a fővárosba és a férjével együtt, az őket eskető, a rendszer által üldözött katolikus papot is támogatták anyagilag.

Aztán kitört az 1956-os forradalom. Mészáros Ágit pedig október 29-én arra kérték, hogy beszéljen a néphez a Parlamentben kialakított Szabad Magyar Rádió mikrofonján keresztül. Ő pedig beszélt. Többek között ezt mondta: „Ebben az országban csak úgy élhetünk, ha mi magyarok magunk intézzük sorsunkat. Ezt csak abban az esetben tudjuk, ha a szovjet csapatok elhagyják hazánkat. Az elmúlt években annyi ígéretet kaptunk, amiből semmi sem lett. Hiszek benne, hogy ezúttal az ígéret nem marad üres szó. Én a magam részéről csak akkor fogok tovább dolgozni, ha ez az ígéret a legközelebbi napokban valóra válik.”

A beszéd után hazament, jó érzésekkel. Aztán november 4-én bejöttek az orosz tankok Budapestre és jött az elszámoltatás. A színészen közül volt aki börtönbe került – például Darvas Iván vagy Mensáros László – Mészáros Ágira pedig a kirekesztés várt. Hiába próbáltak kiállni mellette a színészkollégák, vagy éppen másképp értelmeztetni a szavait, Mészáros nem volt hajlandó visszavonni a forradalom alatt tett rádiónyilatkozatát. Mert ilyen volt. Egyenes jellem.

Mészáros Ági is hitt abban, hogy győzhet a forradalom.
Fotó: Fortepan

Persze megfizette az árát. A korábban sokat foglalkoztatott színésznő körül megfagyott a levegő, sokkal kevesebb szerepet kapott, mint korábban. Aztán a hatvanas években már többet játszhatott, de mindig magán viselte a bélyeget. A bűne az volt, hogy kiállt a „sajnálatos eseményeknek” titulált forradalom mellett. Mészáros Ági idős korára nagyon sokat betegeskedett. A második agyvérzése után még tíz évet élt a nagyvilágtól teljesen elzárkózva. 1989-ben Budapesten halt meg a gerinces színésznő, aki egy mondatért bűnhődött 33 éven át. Sajnos már nem érhette meg, hogy az oroszok valóban kivonultak az országból…

Nyugodjon békében!

Előző cikkADÓSSÁGAI MIATT VETETTE MAGÁT A DUNÁBA A MÚZEUMALAPÍTÓ ERNST LAJOS
Következő cikkFOCISTÁNAK KÉSZÜLT, NÉPSZERŰ EPIZODISTA LETT BELŐLE: KAUTZKY JÓZSEF