Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika/Pajtás

Megelőzte a korát, már a hetvenes években főzőműsorokat készített a Magyar Televízióban. Például a Főzőcske, de okosan! című adást. Következzék a tévériporter Molnár Margit élettörténete!

Ott volt az első látható újságírók között. Nagy szó volt az ötvenes évek végén képernyőre kerülni a Magyar Televízióban. Igaz, Molnár Margit akkoriban már elismert, sokat foglalkoztatott rádiós volt. A csinos hölgy aztán nem csak a hangjával, a tehetségével is meghódította a tévénézőket. És sokan talán nem is riporteri munkáira, hanem az első magyarországi főzőműsorok miatt emlékeznek rá. Mert ott volt ugyebár a Főzőcske, de okosan!, az első gasztroműsor a magyar tévében, amely megelőzte a korát, hiszen a főzős produkciók azóta is a kereskedelmi tévécsatornák kedvencei közé tartoznak.

Molnár Margit munka közben. A felvétel 1970-ben készült.
Fotó: Arcanum/Asszonyok

A Főzőcske, de okosan! volt a kezdet a hetvenes években, aztán jött, a Főzőcske – TV Fazék, ahol már sztárok főztek a nézőknek. Nem is akárkik. Talán még sokan emlékeznek arra az adásra is, amikor Derrick főfelügyelő egy érzelmes csókot nyomott a barackbefőttre. A mindig elegáns nyomozót alakító Horst Tappert ott sürgött-forgott a konyhában. Természetesen ott volt vele Harry Klein (Fritz Wepper), az ő jobbkeze, no meg a műsorvezető, Molnár Margit. A temperamentumos műsorvezető sokat tett azért, hogy a nőket érintő, nőket érdeklő témák is bekerüljenek a tévé programjába. Harcolt ezért, műsorokat akart divatról, otthonról, főzésről, sőt, egy nagy álma volt, hogy egy vetélkedőt csinál a kismamáknak, akik a játék során elsajátítják mindazt, amire szükségük van ahhoz, hogy anyaként a kezdeti lépéseket megtegyék.

Molnár Margit 1932 novemberében született Solton. Saját bevallása szerint azért ment mezőgazdasági technikumba, hogy aztán kertész és parktervező legyen. Agráregyetemre is járt, ám egyre inkább úgy érezte, az állattenyésztésnél sokkal jobban érdeklik az emberek, az emberek problémái. Az egyetemet félbehagyta és újságíró lett a Fejér Megyei Hírlapnál. Három év után aztán a Magyar Rádióba került, majd 1959-ben a Magyar Televízió hívta. Eleinte a politikai adások szerkesztőségében kapott munkát, majd kolléganőjével, barátnőjével, Balogh Máriával közösen az ő feladatuk volt a belföldi hírek szerkesztése és közlése.

Molnár Margit 1973-ban.
Fotó: Arcanum/Tükör

De ennél is fontosabb közlendője volt a nagyközönség számára: a nők gondjait szerette volna enyhíteni, a nők problémáiról akart beszélni. Molnár Margit úgy is maradt meg a köztudatban, mint az első televíziós hölgy, aki zászlajára tűzte a család, az otthon és nőtársai problémáit. A nő három szerepben, valamint a Nők fóruma című műsort is vezette, de A Hét című magazinműsorban is láthattuk. És sorra jöttek a főzőműsorai is. A Főzőcske, de okosan!, A TV fazék, a Nemzetközi TV szakácskönyv.

Egyszer ezt írták róla: „Mindegy hol állt mikrofonnal a kezében, gyárban, kohó mellett, a szántóföldön, vagy egy konyhában – először őrá kellett figyelni, s csak azután az eseményre…” Megtalálta a hangot az egyetemi professzorral, a bánya mélyén dolgozó, kormos arcú vájárral. A politikussal, és az álmait kergető átlagos kisemberrel. Egyformán otthon mozgott a börtönök, és a divatbemutatók csillogó világában is. Ha szolgáltatóműsorban kapott feladatot, nem ijedt meg a bürokratáktól, a hatalmi pozícióban lévő fontoskodó emberektől. Hihetetlen munkatempót diktált. Nem meglepetés, hogy 1973-ban egy interjúban azt mondta, sajnos kevesebbet van otthon, mint szeretné, amit szóvá is tesz a férje és a 17 éves fia. Félig viccesen mesélte, hogy megesett, hogy levet kapott a gyermekétől, amelyben azt írta: töltsön egy estét néha a fiával is!

Sokat tett azért, hogy nőknek szóló műsorok készüljenek a Magyar Televízióban.
Fotó: Wikipedia

Amikor elérte a nyugdíjkort 1988 januárjában, éppen ezért elköszönt addigi életétől. Otthagyta a televíziót és kisétált a képernyőről. Akkor már nagymama volt, és az idejét végre a családjának szentelhette. A Teremtő hetvenöt esztendővel ajándékozta meg Molnár Margitot, aki 2008 nyarán hunyt el. A halála után Szegvári Katalin az egyik könyvében ezt írta róla: „Azóta sincs olyan riporter, aki átvette volna a szerepkörét, aki olyan gusztusosan tudna ételekről beszélni, s lelkesedni egy új receptért”

Nyugodj békében, Molnár Margit!

Előző cikkAZ MTK MECÉNÁSA, AKI AUSCHWITZBAN LELTE HALÁLÁT: BRÜLL ALFRÉD
Következő cikkVÍVÓEDZŐBŐL LETT AMERIKA SZÍVTIPRÓJA A MAGYAR SZÍNÉSZ, WEISZ KORNÉL