Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Egy döcögő úthenger, egy jóvágású, matrózpólós vezetővel és kalandok sora hat részen át. Következzék 11 érdekesség az 1976-ban forgatott Robog az úthenger című filmről!

1. A főszereplő úthengeres Józsit Szabó Gyula alakította. Fiatal korában papnak készült, de géplakatos lett, ám végül szerencsére kikötött a színészetnél.

Két zseniális színész egy jelenetben: Kőmíves Sándor (balra) és Szabó Gyula.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

2. Szabó Gyula Kunszentmártonban született és soha nem felejtette el, hogy honnan jött. A Robog az úthengerben is van egy apró jelenet, amikor töltött paprikával kínálják. Megkóstolja, majd megszólal: „Ilyen jót utoljára Kunszentmártonban ettem!” Mint utóbb kiderült, ő kérte, hogy ez a mondat bekerülhessen a filmbe.

3. A hangja utánozhatatlan volt, bármilyen szerepet kapott, tökéletesen hozta. Így imádtuk Columbo nyomozó magyar hangjaként, dr. Bubóként vagy éppen a Magyar népmesékben. Frakk is az ő hangján szólalt meg, de Buga Jakabként A Tenkes kapitányában is zseniális volt.

4. Szabó Gyuláról sokan tudják, hogy a színésznő Szabó Zsófi édesapja. Még 57 éves korában, kórházban fekve ismerte meg a harmadik feleségét, az akkor 24 éves Madarász Pálmát, aki ott dolgozott. A fiatal lány nem ismerte fel a színészt (pedig akkor már a nagy sikerein túl volt), csak a hangja tetszett meg neki. A szerelemből aztán házasság lett és megszületett Zsófi és Gyula.

5. A színésznek ez volt a harmadik házassága, először a színésznő Kovács Ibit vette el, majd a második feleségétől született meg Attila és Melinda. Ők nem keresik a reflektorfényt, ezért keveset tudni róluk. Szabó Gyula idős korára sokat betegeskedett, agyvérzése és agyhártyagyulladása is volt s végül 83 éves korában, 2014-ben halt meg.

Szabó Gyula és Csongrádi Kata.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

6. A filmben szereplő úthenger nem lett az enyészeté, még mai is működik, pedig a forgatás ideje alatt is már öregecske volt, hiszen 1949-ben készült. A kultikus úthengert Európai Uniós pénzből újították fel és ma is megnézhető Kiskőrösön.

7. A sorozatban artistalányként szerepelt a forgatás idején 23 éves Csongrádi Kata is. Ő később a színészet mellett énekesként alkotott maradandót, számtalan lemeze megjelent.

8. A filmet Bednai Nándor rendezte. Ő volt a rendezője a Magyar Televízió történetének első helyszíni, élő közvetítésének is. Ez az 1957-es május elseje volt, amikor a Hősök terén százezrek tapsoltak Kádár Jánosnak, miközben ekkor már emberek sokasága szenvedett a börtönökben. Még ebben az évben Bednait is elbocsátották a televíziótól a forradalom alatti viselkedése miatt. Később megbocsátott neki a rendszer, ezért lehetett rendezője a filmnek is.

9. A sorozat szerint Józsi Nyírmadocsáról származik, ám ez csak egy kitalált nyírségi település. Mint ahogy a Le a cipővel! című filmben szereplő Alsótörökverő és az Abigélbe beleírt Árkod is kitalált település (az utóbbiból azért Szerbiában található egy), mint ahogy a Dollárpapában elhangzó Peretnek is csak fiktív városka.

A két legfontosabb szereplő: Józsi és az úthenger.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

10. A szereplők közül sajnos már egyre kevesebben élnek. A gépkocsivezetőt alakító Kautzky József sincs már közöttünk, két éve hunyt el. Az unokaöccse is színész lett, ő a bársonyos hangú Kautzky Armand.

11. A hetvenes években a csúcsokat ostromló énekesnő Cserháti Zsuzsa is szerepelt a filmben, ő volt Csillag Csilla, az énekesnő. Nem sokkal később viszont – miután nemet mondott egy felkérésre a lemezgyárnál – látványosan mellőzték, 1981-től 1995-ig tartott a kényszerű hallgatás, amely örökre nyomot hagyott a tehetséges előadóban.

Előző cikkEGY MUSICAL, AMELYNEK SIKERÉBEN CSAK A SZERZŐJE HITT: FÓKUSZBAN A MACSKÁK
Következő cikkÉREZTE, HOGY LEZUHAN, MÉGIS FELSZÁLLT AZ ELSŐ MAGYAR TERVEZÉSŰ REPÜLŐVEL