Imádták a hölgyek, s ő sem tudott ellenállni nekik. Két méter magas volt, sármos, grófi cím birtokosa és úgy teniszezett, mint kevesen a vén kontinensen. Volt, hogy elkártyázta a teljes vagyonát egy bécsi klubban, máskor pedig megszöktette és feleségül vette egy amerikai dúsgazdag olajmágnás lányát, amiből aztán oltári botrány lett. Következzék Salm Lajos kalandos élete!

1885-ben született grófi családban még Németországban, aztán Bécsbe költöztek. Salm ott élte az aranyifjak életét. Sok gondja nem volt, tehetős família sarjaként azt is megtehette, hogy a tenisznek hódoljon. Aztán az I. világháborúban őt is a frontra vezényelték, ám megúszta a borzalmakat.

A világháború után Salm Lajos a teniszpályán sikeres volt, a kártyaasztalnál ellenben peches. A bécsi, előkelő Jockey Clubban szépen lassan elkártyázta a vagyonát, szinte semmije sem maradt. Az éppen Bécsben élő magyar filmrendező, Kertész Mihály aztán filmszerepeket ajánlott a két méteres, sármos grófnak, három filmben is a Lucy Doraine művésznéven futó Kovács Ilonka volt a partnere, aki nem mellékesen Kertész felesége volt akkoriban. Kertész aztán Amerikába ment, ahol a Casablanca rendezőjeként bekerült a halhatatlanok közé. Salm filmes karrierje viszont még Bécsben véget ért, ő pedig gondolt egy merészet és felült egy Amerikába tartó óceánjáróra. Kint aztán rámosolygott a szerencse az elszegényedett grófra.

Millicent Rogers. A dúsgazdag olajmágnás lányát is elcsábította Salm Lajos.

Egy partin ugyanis megismerte Millicent Rogerst. A fiatal lányról tudni kell, ő volt az első számú örököse a Standard olajtársaságnak, amely a dúsgazdag apja tulajdonában állt. A lány már az első találkozás során belehabarodott a jó kiállású grófba, aki megszöktette a szőke hölgyet és Párizsban elvette feleségül. Amikor a százmillió dolláros vagyonán csücsülő papa mindezt megtudta, őrjöngött, a lányáért ment és visszavitte Amerikába. Igen, ám de nem sokkal később kiderült, hogy a lány terhes. És ekkor jöttek csak a bonyodalmak. Salm ugyanis nem volt hajlandó elválni, sőt, a kisfiú megszületése után bejelentkezett, hogy apja lenne a csöppségnek.

Az olajmágnás mindent bevetett. Bécsbe küldött egy forgatócsoportot, ahol felbéreltek egy magyar színésznőt, hogy csábítsa el Salmot. A hölgy – akinek a nevét diszkréten elhallgatták – mindent bevetett, megismerkedett Salmmal és a hotelszobájába is felcsalta, amely be volt kamerázva. Az ágyjelenetet is felvették a filmesek, akik színésznővel együtt szép summát kaptak a furfangos olajmágnástól. Az akcióra amúgy azért volt szükség, hogy házasságtörés címen végre kimondja a bíróság a válást.

Salm el is ment a tárgyalásra, ahol még a hancúrozást is levetítették a teremben. A gróf türelmesen végignézte. Aztán a bíró megkérdezte tőle, ismeri e a filmen szereplő hölgyet. Igen, jött a válasz, egy pesti színésznő a hölgy. Majd folytatta: a filmen szereplő férfit viszont nem ismerem, bár kétségtelen, hasonlít rám. Mivel az olajtársaság tulajdonosa nem tudta bebizonyítani, hogy valóban Salm van a filmen, így a bíróság nem mondta ki a válást. Majd a gróf ellentámadásba ment át. Mivel a felesége elhagyta őt, ezért bánatpénz kért az amerikai bíróságon, sőt, kijelentette, azt szeretné, hogy rendszeresen találkozhasson a fiával.

Magas volt, sármos, elegáns és gróf. Sok hölgy rajongott Salm Lajosért.

A perre az egész világ figyelt, hiszen temérdek pénzről volt szó. Az olajvállalat tulajdonosa végül ötszázezer dollárt ajánlott Salmnak, ha békében elválik a lányától és nem akarja látni a gyerekét többé. Némi meglepetésre, a gróf rövid gondolkozás után nem fogadta el az ajánlatot, mondván, a fiáról van szó, ami pénzben nem mérhető. Aztán valahogy mégis megegyeztek az ügyvédek, Salm pedig ismét gazdag emberként élhetett.

Nem mellékesen, Millicent Rogerst a következő évben az apja hozzáadta egy tehetős argentin földbirtokoshoz, ám ott is hamar jött a válás, és a földbirtokos kapott háromszázezer dollár bánatpénzt. Salm közben visszament Bécsbe és tenisziskolát üzemeltetett. Majd egy nap gondolt egy merészet és Budapesten telepedett le. Borkereskedést nyitott, mellette pedig egy boksziskolát támogatott anyagilag, ahol csóró gyerekek próbáltak kitörné a szegénységből. Itt kezdte a bokszot, egy bizonyos Énekes István is, aki 1932-ben a Los Angeles-i olimpián aranyérmes lett. Salm a budapesti társasági élet egyik ismert alakja lett, azt is megtehette, hogy a város egyik legelegánsabb szállodájában, a Dunapalotában béreljen magának lakosztályt.

A Dunapalota második emeletéről ugrott a mélybe Salm Lajos.
Fotó: Fortepan/Archiv für Zeitgeschichte ETH Zürich / Agnes Hirschi

Aztán 1944 júliusában mindenkit sokkolt a hír, hogy Salm Lajos – aki még ekkor is csak 59 esztendős volt – egy nyári este, 8 óra után néhány perccel kiugrott a második emeleti lakosztályának erkélyéről. Azonnal meghalt. Másnap megindult a pletykaáradat. Volt, aki állította, azért ölte meg magát, mert nem volt hajlandó együttműködni a Gestapóval, amely le akarta tartóztatni. Más biztosra vette, azért vetett véget az életének, mert pont, hogy németbarát volt és félt, hogy a háború után elszámoltatják.

Ehhez képest egy búcsúlevelet is találtak, amelyben Salm a súlyos betegségére hivatkozott. Bárhogy is történt, Budapesten hosszú ideig a különös, sármos gróf halála volt a téma, aki elmondhatta magáról, hogy Európa egyik legjobb teniszezője volt és, hogy megszöktette az amerikai olajmágnás leányát.

Nyugodj békében, Salm Lajos!

Előző cikkOPERAÉNEKESNEK KÉSZÜLT, LEGENDÁS SZÍNÉSZNŐ LETT: MERYL STREEP ÉLETE
Következő cikkA METRÓ ÉPÍTKEZÉSÉN DOLGOZOTT CSILLÉSKÉNT A FIATAL SZTANKAY ISTVÁN