Ezer fokon égő őstehetség volt, aki csupán 27 évesen hagyta itt ezt a világot. Hogy öngyilkos lett e vagy a felesége végzett a színésszel, talán sosem tudjuk már meg. Következzék 12 pillanat a tragikus sorsú Soós Imre életéből!

1. Egy nyolcgyerekes parasztcsaládban látta meg a napvilágot Balmazújvárosban, a famíliában több analfabéta is előfordult korábban. Egészen fiatalon kondásnak állt.

2. 1947-ben, 17 évesen olvasta a kommunista párt lapjában, a Szabad Népben a hirdetést, miszerint munkás és parasztfiatalok jelentkezését várják a színművészeti főiskolán.

3. A felvételire menet eltévedt Budapesten, a csizmája feltörte a lábát, így mezítláb szavalta el Petőfi Sándor, Szülőföldem című versét. Az ítészek egyből tudták, hogy csiszolatlan gyémántra akadtak.

A kultikus Körhinta, ahol Törőcsik Mari partnere volt.

4. Húszéves korában játszotta el Ludas Matyi (1949) szerepét, a film pedig egyből országos hírnevet hozott számára.

5. Aztán a Körhintára (1955) már külföldön is felfigyeltek, Soóst viszont nagyon bántotta, hogy nem utazhatott ki Cannes-ba a film bemutatójára.

6. Törőcsik Mari évtizedekkel később azt nyilatkozta, Soós abba betegedett bele, hogy nem arra használták, amire való. Intellektuális szerepeket elvétve kapott.

7. Inni kezdett, gyógyszereken élt és rengeteget dohányzott, az elkeseredettségét pedig fokozta, hogy a szerelme, a színésznő Ferrari Violetta 1956 októberében külföldre szökött. Soós végképp depressziós lett és sikertelenül próbálkozott az öngyilkossággal.

Munkás kisembert játszattak vele, de ő intellektuális szerepekre vágyott.

8. A János kórházban kezelték, ahol beleszeretett a kezelőorvosába, dr. Perjési Hedvig pedig viszonozta az érzést. Mindez viszont nem hozott megoldást a színész életében, a kapcsolatukat leginkább a héjanász az avaron attitűd jellemezte. Szakítások, veszekedések, majd nagy összeborulás.

9. Az író Müller Péter szerint azért készült ki idegileg a fiatal színész, mert rádöbbent, hogy a politika játékszere lett. Ő volt a Rákosi-rendszer emblematikus alakja, 1956-ban, a forradalom kitörésének pillanatától kezdve gyűlölettel néztek rá az emberek az utcán.

10. A már említett Müller Péter volt az utolsó ember, aki még élve látta Soós Imre kedvesét, Perjési Hedviget. Müller azon a bizonyos nyári estén, 1957. június 20-án a lakásig kísérte az orvosnőt, aki rettegett, hogy mi vár rá otthon, Soós ugyanis labilis volt. Az írót utóbb lelkiismeret-furdalás gyötörte, hiszen magára hagyta a meggyötört asszonyt. Hazament és másnap hallotta a rádióban, hogy mindketten meghaltak. Soós Imre életéről később regényt is írt.

Az Esti Hírlap is beszámolt a házaspár tragédiájáról.
Fotó: Arcanum/Esti Hírlap

11. Hivatalosan közös öngyilkosságról beszéltek, kinyitották a gázcsapot és mindketten örökre elaludtak. Soós Imre egyik testvére jóval később állította, találtak egy cetlit a lakásban, amelyet Perjési Hedvig írt, ezen pedig annyi állt: „Anyu, ne bántsatok senkit, én vagyok a gyilkos.”

12. A lakás belülről be volt zárva. A jól értesültek szerint mikor betörték az ajtót, Soós a konyhapadlón feküdt, az orvosnő pedig egy hokedlin ült mellette élettelenül. Nyugodjanak békében!

Előző cikkMA 80 ÉVES A BEATLES-LEGENDA: PAUL MCCARTNEY KALANDOS ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkCSENDES ÖBÖLBE ÉRT A VIHARVERT HAJÓS: KÉT ÉVE HUNYT EL BÁLINT GAZDA