Forrás: Youtube

Minden este kicsik százezrei aludtak el vele. Következzék 9 érdekesség a tévémaciról, amely ma 59 éve, 1963. április 14-én debütált a televízió képernyőjén.

1. Egy felmérés szerint néhány éve még 99 százalékos volt az ismertsége, Kossuth, Petőfi és Mátyás király mellett a legismertebb „magyar” volt a tévémaci.

2. 59 éve, 1963. április 15-én, húsvét hétfőn debütált a Magyar Televízióban. A karaktert az író Bálint Ágnes találta ki, Lengyel Zsolt tervei alapján pedig a bábut Köber Tibor készítette el. A maci csupán néhány centi volt és drótot tettek a testébe, hogy mozgatni lehessen. Bálint Ágnes a Szocialista Kultúráért kitüntetést vehette át a maciért.

Így készült a tévémaci felvétele 1974-ben.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

3. Több jelölt közül választották ki a tévémacit. Ha másképp döntenek, akkor ma tévébébi van a maci helyett (egy kis tévé lett volna a főhős, amely mesét néz) vagy Gombóctündér. Az utóbbi a macival felváltva szerepelt a képernyőn, de végül a mackót szerették meg a gyerekek (lásd még Mráv Noémi tanulmányát a tévémaciról).

4. 1968-tól a maci már nem csak fogat mosott, de papucsba is bújt. Ebben az időben jelentek meg az első színes tévék, az emberek pedig rádöbbentek, hogy a tévémaci nem is fekete, hanem valójában barna.

5. 1981-ben egy teljesen új maci debütált a képernyőn. Ez a mackó viszont nem nyerte el a gyerekek tetszését, így 1982-ben Foky Ottót kérték fel az új báb megtervezésére. Bíztak benne, hiszen Mirr-Murrt és Misi mókust már sikerre vitte. A figurát Szabó László készítette, méghozzá marhavéres parafából. Igen, a parafát marhavérrel itatták át ugyanis kiváló ragasztó. Szabó László azt is elárulta egy korábbi interjúban, hogy miért négy ujja volt a bábunak. „Mert Walt Disney óta tudjuk, a báboknál az öt ujj már csokornak látszik, elég négy is.”

Gyerekek százezrei várták ezt a feliratot esténként.
Forrás: Youtube

6. Bálint Ágnes kezdettől fogva azt akarta, hogy macinak legyen „alvókája”. Kezdetben Paprikajancsit később Csutkababát ölelgette az ágyában.

7. 1998-ban a korszerűtlensége miatt megszüntették a tévémacit, de az országos tiltakozás miatt néhány hónap múlva visszatért a képernyőre.

8. A telitalálatnak bizonyult zene a Dörmögő Dömötör című rádiójáték dallama volt, egy rádiós zenei szerkesztő vette át jó érzékkel. A milliószor hallott szignált Vajda József fagottművész adta elő.

A tévémaci az űrbe is eljutott.
Fotó: Fortepan/Rádió és televízióújság

9. A tévémaci az űrben is járt. 1980-ban Farkas Bertalan, aki a szovjet Valerij Kubaszov oldalán vett részt űrutazáson, a tévémaci egy másolatát is magával vitte a kozmoszba.

Boldog születésnapot, tévémaci!

Előző cikkJOBBAN SZERETEM MAGÁT, MINT A CUKORKÁT: LÁBASS JUCI TRAGÉDIÁJA
Következő cikkAKI NÉLKÜL MÁR SEMMI SEM LESZ OLYAN, MINT RÉGEN: LEVÉL TÖRŐCSIK MARINAK