Fotó: Arcanum/Tolnai Világlapja

Ő volt az egyiptomi alkirály titkos magyar szeretője, majd később a felesége. A drágakövek és pompa ellenére 1913-ban mégis megszökött II. Abbász udvarából. Következzék Török Mary kalandos élete, akinek nem mellesleg Puskás Tivadar, a telefonhírmondó feltalálója volt a nevelőapja.

Török Mary 1877-ben született, előkelő családban, Török József gróf és Vetter von der Lilie Zsófia grófnő gyermekeként. Mikor meglátta a napvilágot, a szülei már nem éltek együtt, az édesanyja Amerikába ment felejteni, a kis Mary pedig Philadelphiában született. Az édesanyja még a tengerentúlon ismerte meg Puskás Tivadart, a nyughatatlan feltalálót, aki évekkel korábban, 1873-ban érkezett Amerikába, Coloradóban földet is vásárolt magának, s arany után kutatott. A telefonközpont és telefonhírmondó feltalálója elvette feleségül a grófnőt, s a kis Mary-vel együtt jöttek vissza Budapestre.

II. Abbász, egyiptomi alkirály vette feleségül Török Mary-t.

A meseszép kislány imádott zongorázni, s oda volt a kor ünnepelt zongoristájáért, a német Emil Sauerért. Így amikor Liszt Ferenc korábbi tanítványa Pesten koncertezett, a 16 éves fruska megvárta a harmincéves művészt a bejáratnál és azt mondta neki, ezentúl mindig ott akar lenni, ahol Sauer koncertezik. A zongorista előbb hazaküldte a lányt, ám aztán nem tudott ellenállni neki, így Török Mary vele tartott. Az édesanyja ellenezte, de a gyászával volt elfoglalva, hiszen Puskás Tivadar ebben az évben halt meg.

Török Mary később Bécsben tűnt fel, ahol dúsgazdag udvarlói akadtak, ő pedig két kézzel szórta a pénzt. Majd Párizsba költözött, ahol szintén nagy feltűnést keltett a magas, barna és elbűvölő hölgy. A francia fővárosban aztán egy titkos hódolója akadt, II. Abbász Hilmi Pasa, Egyiptom alkirálya, aki éppenséggel házas volt. Ez még nem lett volna akadály, hiszen a többnejűség elfogadott volt Egyiptomban, ám az alkirály azt is látta, mivel Mary nem mohamedán vallású, így az udvar miatt nem lehet a felesége, csak a szeretője. Kairóba vitte, ahol egy csodás palotát adott a magyar lánynak, s hivatalosan az alkirály gyermekeinek nevelőnője lett. Persze a titkos viszonyról tudott az alkirály első felesége, aki hat gyermeket szült II. Abbásznak, s tudott az alkirály anyja is, aki mindent megtett, hogy megkeserítse Török Mary életét.

Ha további izgalmas, századelős történetekre vágyik, keresse a kötetet a nagyobb könyvesboltokban.

Ő sem bírta sokáig, hogy titkos szeretőként tartják, így kétszer is Bécsbe szökött. Mindkét alkalommal utána ment az uralkodó, s meggyőzte, hogy menjen vissza a palotába. Temérdek pénzt, havi kétszázezer koronát adott Marynek azért, hogy a közelében legyen. Aztán a szerelem erősebb volt, mint az udvari etikett, így 1910-ben az alkirály elvált az első feleségétől és elvette Török Mary-t, a házasságról pedig a világsajtó is nagy terjedelemben írt. Mary még a mohamedán vallást is felvette, s attól kezdve Dzsávídan Hánum néven szólították.

Budapesten is megfordult az előkelő pár, sőt, 1912-ben, amikor Sárospatak környékén jártak, az alkirálynak megtetszett egy fényűző birtok. Mivel nem volt éppen elegendő pénz nála, az emberei felkeresték a Miskolczi Takarékpénztárt, hogy folyósítsanak számára 240 ezer korona kölcsönt, amit azonnal megad, ahogy visszatér Kairóba. A beszámolók szerint a pénztár igazgatótanácsa összeült, s arra jutottak, nem adnak pénzt az alkirálynak. Az ülésen elhangzott például, hogy a hárem, a sok asszony, a szerelem hamar tönkreteszik a keleti uralkodókat, ami nem tetszett a tanács tagjainak.

Török Mary és az ő kalandos élete.

A szerelem aztán véget ért és 1913-ban Török Mary újfent Bécsbe szökött, de mikor az alkirály utána ment, már volt ereje nemet mondani. Soha többé nem ment vissza, sőt, a válópert is beadta, amely végén szép összeggel gazdagodott (közös gyermekük nem született). Nem mellékesen, II. Abbászt a következő évben elmozdították az alkirályi pozícióból az angolok. Török Mary – akinek a válás után élete végéig nem akadtak anyagi gondjai – ismét a zongorázás felé fordult, Berlinbe költözött, hogy ott képezze magát, mellette pedig Ausztriában, az ott vásárolt pazar kastélyában időzött. Idősebb korában aztán íróként és festőként is kipróbálta magát. A kalandos életű grófnő, aki az egyiptomi alkirály felesége is volt, végül 1968-ban, Grazban aludt el örökre. Kilencvenegy éves korában érte a halál.

Nyugodj békében, Török Mary!

Előző cikkALI MAHMUD, AVAGY A MONARCHIA EGYETLEN SZERECSEN KATONÁJA
Következő cikkEGY TERRORTÁMADÁST IS TÚLÉLT A NÉPSZERŰ SZÍNÉSZ: KIBÉDI ERVIN