Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Nyolc esztendővel a halála után is legendaként beszélnek róla. Pedig Czeizel Endre soha nem játszotta el Hamlet szerepét a Nemzeti Színházban, és egyszer sem énekelt örökzöld slágert. Ő a tudomány szolgálatában lett halhatatlan.

Tizennyolc esztendős volt, ereje teljében lévő fiatalember, aki talán még álmodott is azzal, hogy néhány éven belül felhúzza magára a magyar fociválogatott címeres mezét. Akik látták futballozni, ezt mondták: „Ez igen, ez a Czeizel remekül bánik a labdával!” A Vasas igazolt játékosa volt és eljött a nagy nap, amikor a Vasas ificsapata bajnoki döntőt játszott a nagy rivális Ferencvárossal. Sok néző, szülők, barátok, szurkolók gyűltek össze az aranyérem sorsáról döntő találkozón, amelyen egyértelműen Czeizel Endre játszotta a főszerepet. Két góllal, gyönyörű cselekkel járult hozzá az angyalföldi csapat diadalához.

A Vasas ificsapatának egyik legjobbja volt.
Fotó: www.czeizelendre.hu

Bajnok vagyok! Ezt kiabálta a mérkőzés után, s akkor valóban úgy tűnt, hogy fényes sportkarrier áll előtte. De a sors egészen más utat szánt neki. Az 1935. április 3-án, Budapesten született ifjú egy májbetegség miatt kénytelen volt abbahagyni a versenysportot. Akarta ő, csak a teste nem engedte. A fiú édesapja, Czeizel Ignác festő-mázoló, tapétázó iparosként dolgozott, s a bátyjával együtt vezette az 1912-ben alapított és száz alkalmazottal büszkélkedő céget. Czeizel Endre édesnyja varrónőként kereste a kenyerét. A kis Endre az Áldás utcai, majd a Fenyves utcai elemi iskolába járt, hogy aztán a nyolcosztályos ciszterci Szent Imre gimnáziumban tanuljon.

Csakhogy a világ változott, a gimnáziumot államosították, és a tehetséges, jól tanuló fiatalembert „kapitalista múltja” miatt nem akarták átvenni. Aztán mintha valami jótündér segítette volna, mégiscsak beülhetett az iskolapadba, hogy aztán 1953-ban érettségivel a kezében elinduljon az álmai útján. Amikor tudatosult benne, hogy nem lesz belőle válogatott futballista, már egyértelműen arra koncentrált, hogy minél jobb orvossá váljon. Országos tanulmányi versenyeket nyert, majd felvették az orvosi egyetemre. Kacérkodott a gondolattal, hogy történész lesz, de aztán az édesapja tanácsára mégiscsak az orvosi pályát választotta. Mindössze harmadéves volt, amikor úgynevezett demonstrátorként már oktathatott az egyetem anatómiai intézetében. Ekkor kezdte a kutatásait, már cikkeket írt, amelyek külföldi folyóiratokban is megjelentek.

A négyéves Czeizel Endre a szüleivel.
Fotó: www.czeizelendre.hu

De az élet újra próbára tette. Kitört ugyanis az 1956-os forradalom. Czeizel Endre sebesültszállítóként próbált életeket menteni. Nem gondolkodott, ha felkelőt, vagy sebesült orosz katonát kellett a mentőautóba tennie, és kórházba szállítania. Az emberi élet szentsége felülírt mindent. Az egyetem Baross utcai sebészetére ment nap, mint nap, sebesültekkel, segítségre szoruló emberekkel. Ezen a klinikán dolgozott asszisztensként egy Judit nevű lány, Czeizel Endre későbbi felesége. A forradalom leverését követően felszólalt egy diákgyűlésen és kijelentette: „forradalom volt ez és nem ellenforradalom!” Nm sokkal később rendőrségi kihallgatásra rendelték be. A beszéde jóval később is hullámokat vetett. A pártbizottság tagjai megakadályozták, hogy a SOTE-n dolgozhasson tanárként és kutatóként.

Miután politikai kiállása miatt az egyetemi pályától eltiltották, ezért az Országos Közegészségügyi Intézet élettani osztályán kapott munkát kutatóként. A többi már történelem. Czeizel Endre különleges és lenyűgöző életútja, benne korszakos orvostudományi felfedezésekkel. A genetika területén alkotott maradandót, és nem csak itthon, világszerte elismerték munkáját. Amikor aztán 1973-ban a Kádár-rendszerben valaki úgy döntött, hogy itthon is illene népszerűsíteni a genetikát, Czeizel Endrét kérték fel egy tévésorozatra, amely az Öröklődés titkai címet kapta. A hetvenes évek elején jártunk és az ország lakói rácsodálkoztak, hogy egy jóképű, érthetően beszélő, nagy tudású ember beavatja őket megannyi csodába. A nyolcrészes sorozatot hétfő esténként sugározták, és többmilliós nézettséget produkált. Majd később jött a tíz epizódból álló Születésünk titkai, még nagyobb sikerrel. Czeizel országos népszerűségre tett szert. És jöttek az újabb és újabb műsorok a képernyőn, ismeretterjesztő tévésorozatok, szexuális felvilágosító adások.

Czeizel Endre 81 évet kapott a sorstól.

Czeizel Endre első felesége Judit három gyermekkel ajándékozta meg, és 1981-ben hunyt el. Második párja Erzsébet volt, akivel nem született gyermekük, majd 2001-ben megismerkedett a nála 43 évvel fiatalabb joghallgatóval, Dórával, akitől két gyermeke született. Az orvosgenetikusnál 2013-ban leukémiát diagnosztizáltak. Több kemoterápiás kezelés és egy csontvelőátültetés sem mentette meg. Egy hétfő hajnalon, 2015. augusztus 5-én, életének 81. évében hunyt el a Szent László kórházban. Ott aludt el örökre egy világhírű tudós, aki közel hozta az emberekhez a tudományt.

Nyugodj békében, Czeizel Endre!

Előző cikkAKI IGAZI KIRÁLYNŐ VOLT A SZÍNPADON: SULYOK MÁRIA ÉLETTÖRTÉNETE
Következő cikkŐ VOLT A MAGYAR LOLLOBRIGIDA: 3 ÉVE HUNYT EL PÉCSI ILDIKÓ