Fotók: Fortepan/Révész György/Hunyady József

Az egyik legnagyobb magyar színésznőként kellene emlékeznünk rá, de talán még ma sem az őt megillető magasságokban jegyezzük. Dajka Margitról van szó, akinek halála után (1986 májusában, ezen a napon hunyt el) a férje öngyilkos lett.

Arra volt a legkevesebb esély, hogy belőle színésznő legyen. Nagyváradon született, az édesanyja szinte egymaga nevelte tizenkét (!) testvérével együtt. Az apja, a jóképű balettmester ugyanis inkább más szoknyák után rohangált, idővel csak néhanapján ment haza. Aztán a kis Margit tízéves sem volt, mikor dolgozni kényszerült, ugyanis ő volt az egyetlen a családban, aki nem kapta el a spanyolnátha-járványt. Rikkancsnak állt Nagyváradon. A pici lány egy esetben egy ismert író figyelmét is felkeltette, aki behívta egy kávézóba beszélgetni. Ady Endre volt az…

Dajka Margit és Páger Antal. A riporter Korbuly Péter.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Később aztán mégis színésznő lett, fiatalon pedig egy másik nyugatossal, Móricz Zsigmonddal lett kapcsolata. Történt, hogy a már Budapesten játszó fiatal Dajka (egy időben Daykának írta a nevét) egyre-másra rajongó leveleket kapott egy idegentől. Sokáig nem tudta ki írja a szépséges küldeményeket, ám egy alkalommal Móricz megjelent a színházban és ott több könyvét is dedikálta. Dajkának is. Csak ekkor, az írás alapján döbbent rá, hogy az ismert író a titkos rajongója. Szerelem nem lett belőle, egy tartós barátság viszont igen. Dajkáról amúgy a legtöbben azt mondták, képtelen volt hazudni, az aktuális politikai rendszernek megfelelni pedig végképp.

Azt csinálta, amit a szíve diktált. Így a II. világháború alatt, mikor Erdélyt visszacsatolták, Kolozsváron lépett fel nagy boldogan (később elővették érte) és a frontra is azért ment, mert sajnálta a katonákat (próbálták rásütni, hogy horthysta volt, de nem sikerült). Ugyanígy 1956-ban sem volt számára kérdés, hogy együtt vonul a tömeggel, amely később ledöntötte Sztálin szobrát (ezért is elővették) és volt bátorsága ahhoz is, hogy a rákosista színházvezetőnek megmondja a magáét. Ilyen volt. Becsületes. Talán pont azért mert nagy szegénységben nőtt fel, képtelen volt tétlenül nézni, ha valaki a környezetében éhezett. Jellemző módon még a Kossuth-díjért kapott pénzét is utolsó fillérig elosztogatta a rászorulók között. Persze mindezzel nem kérkedett.

Dajka Margit egy 1983-as felvételen. Három év múlva aludt el örökre.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Mellett pedig zseniális színésznő volt. A Szindbádban vagy éppen a Macskajátékban is Oscar-díjas alakítást nyújtott, persze a legkevésbé a díjak érdekelték. Sok férfi szerette, ő pedig négyszer mondott igent. Az első és harmadik férje színész volt, a második filmproducer, de a negyedikből lett élete nagy szerelme. Még a II. világháború alatt, a fronton járva ismerte meg Lajtos Árpádot, de úgy tudta meghalt a háborúban. Csak 1956-ban derült ki számára, hogy Árpád él, hiszen a férfi megkereste. Onnantól kezdve soha többé nem hagyták el egymást. Dajkáról – bár elismert színésznő volt – mindenki tudta, kerüli a feltűnést, a sztárságot. Általában busszal vagy villamossal járt, rendszeresen piacon vásárolt és sokat láthatták az emberek pesti antikváriumokban olvasgatni.

Lajtos Árpád és Dajka Margit. Sírig tartó szerelem.
Fotó: Fortepan/Hunyady József

Aztán 1985-ben kiderült, hogy súlyos beteg. Ugyanabban a kórházban ápolták, mint a szintén rákkal küzdő Ruttkai Évát. Együtt sírtak a kórteremben vagy éppen nevettek az egész fránya életen. Dajka nem csak vele, Ruttkai nagy szerelmével, Latinovits Zoltánnal is baráti viszont ápolt. Nagyra tartotta és ő, sokakkal ellentétben meg is értette a vívódó színészkirályt (a Szinbádban is zseniális párost alkottak). 1986. május 24-én aztán örökre elaludt a kórházi ágyán. 78 éves volt. Amikor a férje megtudta, hogy Margit meghalt, mérget ivott és szeretett felesége után ment a halálba. Lajtos Árpád halálát, öngyilkosságát elhallgatták az újságok, mivel sosem bocsátotta meg neki a rendszer, hogy a II. világháború alatt vezérkari tiszt volt a szovjetek ellen harcoló magyar hadseregben. A temetéséről is csak egy rövid közlemény jelent meg a családja részéről június 6-án…

Nyugodjanak békében!

Előző cikkAKI ELŐTT A PÉNZHAJHÁSZ KOR LESÜTÖTT SZEMMEL ÁLL: RÖKK SZILÁRD ÉLETE
Következő cikkAKINEK ITATTA AZ EMBEREKET A HEGEDŰJE: RÁCZ PALI TÖRTÉNETE