Fotó: daniellesteel.com

Az élete maga az élményanyag. Már csak meg kellett írnia mindazt, amit átélt, és amit a vágtató esztendők alatt érzett. Megannyi érzelem, szerelem, csalódások, és álmok. Ma 75 éves Danielle Steel, az egyik legnépszerűbb kortárs író.

Irigyelhetnénk őt. Irigyelhetnénk a sikereiért, a gazdagságáért, és azért, mert valóra váltotta az álmait. De az élet már csak olyan, hogy megkéri a magáét, hogy azt a bizonyos rivaldafényt csak akkor hagyja bekapcsolni, ha valaki átél kisebb-nagyobb drámákat. Danielle Steel élete talán izgalmasabb és szenvedélyesebb, mint az általa megformált regényhősöké. Aki gyerekként belekóstolhatott a felső tízezer, az arisztokrácia mindennapjaiba, az különleges startot vett. Márpedig az aprócska Danielle, aki egy portugál diplomata és a Löwenbrau sörgyár örökösének az egyetlen gyermeke, megannyi partin, fogadáson vehetett részt. Alighanem tátott szájjal nézte az elegáns urakat, a csinos dámákat, és persze a közöttük komor, vagy inkább komoly arccal sétáló felszolgálókat. A sok-sok pezsgőt, kaviárt, az élet csillogását. Ám a harmónia, amely az életét jellemezte, pillanatok alatt szertefoszlott. A szülők elváltak és Danielle nyolcéves volt, amikor csomagolnia kellett.

Danielle Steel nem adta fel az álmait.
Fotó: daniellesteel.com

Az édesapja mellett élt, hol Amerikában, hol Franciaországban. Az édesapja és szolgálók mellett. Akik lesték minden kívánságát, akik azért kapták a fizetésüket, hogy körülötte ugráljanak. És ha azt gondolja bárki, hogy ez a pompa boldoggá tehet egy gyereket, az bizony téved. Danielle többször is elmondta az évek során, hogy rendkívül magányosnak érezte magát ebben az időszakban. Ám új és még újabb felfedezéseket tett az arisztokrácia körében. Beleshetett a felső tízezer, olykor nagyon is boldogtalan, lelkileg kiüresedett életébe. Csoda-e, ha saját világot teremtett, és a kaviárhegyek, a koktélok, a szarvasgomba-mártások helyett a könyvek vonzották?

Olvasott, és álmodozott. Neki nem a gazdagság jelentette az álmait, hanem sokkal inkább az önmegvalósítás. A divat érdekelte legjobban, és azt gondolta, hogy majd ezen az úton megy tovább. Tanulni kezdett, képezte magát, hogy soha, senki ne vágja a fejéhez, hogy elkényeztetett úrilány, aki mindent tálcán kapott az élettől. S az élet korán belemart, mert egy daganatot kellett eltávolítani a testéből. Abbahagyta a tanulást, mielőtt átvehette volna a diplomáját. Folyékonyan beszélt angolul és franciául, így aztán munkát vállalt, előbb egy fordítóirodánál, majd egy reklámügynökségnél. Ott találkozott egy rendkívül szimpatikus férfival, ügyfélként került vele kapcsolatba, és ez a sármos úriember azt mondta neki: „Újságíró vagyok egy népszerű lapnál, szerintem próbálja meg, milyen lehet írni, milyen lehet kiírni magából a gondolatait.”

Danielle Steel a gyermekeivel.
Fotó: daniellesteel.com

És Danielle Steel megfogadta a tanácsot. Nem újságcikkeket, nem tudósításokat, nem kommentárokat írt, hanem azonnal regényeket. A naptárak 1973-at mutattak, amikor megjelent az első regénye, a Hazafelé. Ünnep volt ez, vagy inkább ünnep lehetett volna, ám ekkor jött egy újabb törés, merthogy elvált az első férjétől. De a közölnivaló a lelkében csak nőtt és nőtt. A szavak, a jelzők, az érzelmek kavalkádja, a következő kéziratokban köszönt vissza. És Danielle csak írt és írt, egyik vaskos kézirat követte a másikat, ám nem kapkodtak utána. De a lelkesedése, a fanatizmusa azonban átsegítette a holtpontokon. Hiába a visszautasítások, hiába a közömbösség, ő folytatta a munkát és 1977-ben a Megváltó szerelemmel már áttörte a gátakat, s mintegy hömpölygő folyam, úgy áradt szét a köztudatban. Egyre többen beszéltek róla. Róla és a könyveiről. Ettől kezdve már nem volt kérdés, hogy sikeres bestseller-író lesz belőle. Hajlamosak vagyunk a szórakoztató irodalmat kézlegyintéssel elintézni, mondván, ha az ember olvasni akar, akkor Milan Kundera gondolatgazdag regényeit, vagy Gabriel García Márquez gyönyörűséges könyveit érdemes levenni a polcról. Ám az ember már csak olyan, hogy nem kell mindig a fajsúlyos gondolat, olyan jó belefeledkezni egy mesébe. Különösen a hölgyek szeretik a léleksimogató, a főhősökkel azonosulni tudó írásokat.

A könyveiből 650 millió fogyott világszerte.
Fotó: daniellesteel.com

Danielle Steel világbajnok ebben. Azt írták egyszer a munkásságáról: „Az erős, magabiztos nőket bájjal és önbizalommal ábrázolja, olyan főhősöket teremt, akik szinte minden akadályon képesek túljutni az álmaik és a szerelem elérése érdekében.” Közel kétszáz könyve jelent meg. Regényeit 43 nyelvre fordították le és 70 országban adták ki. Az olvasók 650 millió példányban vettek a könyveiből szerte a világon. S ami igazán különlegessé teszi, az egyik regénye 397 héten át megszakítás nélkül vezette a New York Times bestseller-listáját. Elképesztő statisztika. Mint ahogy a magánélete sem hétköznapi. Danielle Steel ötször házasodott. Először 18 évesen mondta ki a boldogító igent egy francia-amerikai bankárnak, ám a kapcsolat 1974-ben válással végződött. A második párját egy börtönben ismerte meg, merthogy ott ült elítéltként, de ez nem zavarta az írónőt. Egy munka kapcsán járt a rácsok mögött, amikor megpillantották egymást. A férfi rablásért ült, majd miután összeházasodtak újból lecsukták. Csoda-e, hogy három év múlva elváltak?

A harmadik társa heroinfüggőségtől szenvedett, és még Danielle kedvéért sem tudott leszokni róla. Majd jött egy John Traina nevű úriember, aki már biztos pontot jelentett, legalábbis 17 esztendeig. Azonban ez a házasság is válással végződött, mint ahogy az ötödik frigy is. Danielle kilenc gyermeket nevelt, hét sajátot és két adoptáltat, közben pedig sikert sikerre halmozott. De az élet megint benyújtotta neki a számlát… Az egyik fia, Nick, aki egész életében bipoláris elmezavarral küzdött, még a huszadik születésnapja előtt öngyilkos lett. Danielle az írással próbálta meg feldolgozni a gyászt. Gyönyörű könyvet írt gyermeke tragédiájáról, majd alapítványt hozott létre a hasonló betegséggel küzdők megsegítésére.

Danielle Steel ma 75 esztendős, és nem lassít. Két-három könyvet ír párhuzamosan, mint húsz vagy éppen harminc évvel ezelőtt. Hihetetlenül termékeny, és sikeres író. A magánéleti bukdácsolások ellenére (vagy talán éppen azért) a női álomvilág nagyasszonya.

Boldog születésnapot, Danielle Steel!

Előző cikkNÉPSZERŰ DALLAS-SZEREPLŐK, AKIK SAJNOS MÁR NINCSENEK KÖZÖTTÜNK
Következő cikkMA 57 ESZTENDŐS KOVÁCS KRISZTIÁN, AZ EGYKORI NÉPSZERŰ GYEREKSZÍNÉSZ