Egy lovasszekéren csempészték át a határon 1956-ban, hogy aztán Amerikában világhírű fotográfus legyen belőle. Nem mellékes, hogy ő az édesanyja a sármos Oscar-díjas színésznek, Adrien Brodynak. Főszerepben a ma is élő Plachy Szilvia, akit Sylvia Plachy néven ismer a világ.

A II. világháború alatt született, az apja a számológépeket és pénztárgépeket gyártó, nagynevű német Brunsviga cég pesti vállalatánál dolgozott. Aztán a háború végén, a Rákosi-rendszerben ezt a céget is utolérte az államosítás, 1949-ben egy nap mindent lefoglaltak, az apa pedig utcára került.

1956 decemberében, a levert forradalom után az akkor 13 éves Szilvia szülei úgy döntöttek, nem kérnek a magyar nihilből és elhagyják az országot. A tervbe a kislányt is beavatták, ám a lelkére kötötték, hogy senkinek sem beszélhet róla. Nem is tette. A család végül lovasszekéren elbújva jutott át Ausztriába. Ott aztán két évet vártak arra, hogy Amerikába utazhassanak.

Plachy Szilvia fia, Adrien Brody a Zongorista című filmért kapott Oscar-díjat.

1958-ban végül felültek egy óceánjáróra amely New Yorkba vitte őket. Szilvia ebben az időben már fényképezgetett hobbiból, ám ő sem sejtette, hogy évtizedekkel később a lábai előtt hever majd Amerika. Pedig így történt. Fotósiskolát végzett és már városszerte ismert volt a neve, mikor bemutatták a szintén New Yorkban élő legendás fotósnak, Kertész Andornak, aki André Kertész néven lett világhírű. A harmincas évek Párizsának elismert fotósa – jó barátja volt a két zseni, Pablo Picasso és Marc Chagall is – a nácizmus térnyerése miatt költözött New Yorkba. A Sylvia Plachy néven alkotó fotósban meglátta a tehetséget a 49 évvel idősebb Kertész és mentorként segítette a karrierjében.

Plachny végül befutott fotóművész lett, számtalan magazinban jelentek meg a munkái és a világ legnagyobb fotómúzeumaiban is nagy becsben tartják a képeit. Az sem mellékes, hogy ő az édesanyja az Oscar-díjas Adrien Brodynak. A későbbi elismert színész 1973-ban látta meg a napvilágot, miután Plachy Szilvia egy lengyel származású tanáremberrel kötötte össze az életét.

Anya és fia.

A kis Adrien már 3 évesen megismerhette édesanyja egykori hazáját, hiszen Plachy – a szüleivel ellentétben – kapott beutazási vízumot, a rendszer úgy volt vele, kiskorú volt, ezért nem büntetik azzal, hogy nem láthatja többé Magyarországot. A fotográfus számtalanszor járt Budapesten és így hozta magával a kicsi Adrien Brody-t is. Természetesen a kisfiát is fotózta, így maradt meg az a felvétel is, amelyet 1976-ban, a Városliget szélén, az akkor még álló, a Tanácsköztársaságra emlékező szobornál készített a kisgyerekről (Berény Róbert híres matrózalakjáról formázták a szobrot). Az egyiken jól látszik, hogy megpróbált felmászni a szobor talapzatára.

Mivel Plachy és a lengyel férje otthon jobbára angolul beszéltek, Adrien Brody végül nem tanult meg jól magyarul, kevés kifejezést ismer. Ő egyébként a 2002-ben készült, A zongorista című filmben nyújtott alakításáért kapott Oscar-díjat (egy zsidó származású lengyel zongorista életéről szól a film a II. világháború borzalmai alatt).

Adrien Brody a világsztárok közé emelkedett.
Fotó: Vogue

Plachy Szilvia ma is él, 78 esztendős, legutóbb hat éve volt kiállítása Magyarországon. Manapság természetesen már kevesebbet dolgozik André Kertész egykori mentoráltja és Adrien Brody édesanyja. Elégedett a karrierjével, a fiára nagyon büszke, de egyvalamit nagyon sajnál. Túl fiatal volt ahhoz, hogy az 1956-os magyar forradalom alatt fotókat készítsen…

Előző cikkMAGYAR IKREK, AKIK MEGHÓDÍTOTTÁK A VILÁGOT: JANKA ÉS RÓZSI TÖRTÉNETE
Következő cikkÜLDÖZÖTT MAGYAR LÁNYBÓL LETT SIKERES ÍRÓNŐ CLAIRE KENNETH NÉVEN