59 éve ezen a napon láthattuk az első Deltát a Magyar Televízióban. Következzék 11 érdekesség a tudományos figyelőről, amelyet vasárnap délutánonként sokszor 4 millió ember nézett.

1.Az első adás 1964. január 31-én jelent meg a képernyőn. 17 óra 50 perctől a Mese a leggazdagabb verébről című, csehszlovák rajzfilmet adta a televízió a jeles napon, és 18 órától következett a Delta. a tudományos figyelő.

2. Mikor a 45. évfordulóra előkeresték az első adást, kiderült, hogy a hang teljesen megsemmisült és a képet is restaurálni kellett. Az első Deltában tudományos érdekességként egy kétfejű és háromszemű borjú is feltűnt.

3. Máig nem egyértelmű, hogy miért lett Delta a műsor neve. Az egyik variáció szerint azért, mert ez volt az MTV negyedik tudományos műsora és valaki bedobta, a görög ábécében a Delta a negyedik betű, legyen tehát ez a neve. A másik változat szerint akkoriban terjedtek el a delta szárnyú repülők (a főcímben is feltűnik), ami a modernséget jelképezte, ezért esett erre a választás.

Kovács P. József is vezette a Deltát rövid ideig.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

4. Az első két műsorvezető Poór Klára és Kovács P. József volt. Szerencsére még ma is mindketten köztünk vannak. Poór Klára (az énekes Poór Péter testvére) később a Hétben és is szerepelt, ám 1996-ban visszavonult a tévézéstől. 82 esztendős. Kovács P. József (a legendás író, Szabó Magda volt az irodalomtanára, miatta indult művészi pályára) sem tévézik már, évtizedeken keresztül ő volt az első számú férfi bemondó a televízióban. A sármos tévés 81 éves és büszke arra, hogy a fia, Kovács Kristóf is lett valaki a tévés műfajban, ő a producere például a népszerű Showder Klubnak.

5. A főcím képi világa modernnek számított, de kicsit félelmetesre sikerült. Főleg az előembernek kinéző szánhúzók tűntek ijesztőnek. Utóbb kiderült, a hóban gázoló emberek egy filmből kerültek a főcímbe, amely a sarkkutató Robert Falcon Scottnak állított emléket. Láthattunk snittet – többek között – a Vezúv kitöréséről, egy delta szárnyú repülőről meg egy szovjet MIG 19-esről, a Himalájáról és egy hóviharban száguldó lánctalpasról.

Lénárd Juditnak, a Delta műsorvezetőjének élete tragikus fordulatot vett.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

6. A tragikus sorsú bemondó, Lénárd Judit is ott volt a kezdetekkor, 1964-től egy éven át vezette a Deltát. A népszerű televíziós hat évvel később önkezével vetett véget az életének. Gyógyíthatatlan beteg volt és megváltásnak érezte a halált. Csupán 42 éves volt.

7. A műsor zenéje is misztikus lett, mint kiderült még 1957-ben hozott Csehszlovákiából egy bakelitlemezt Belohorszky Károly, a rádió rendezője. Erről a lemezről származik a Delta főcíme. Az eredetit a The Electrosonics nevű, kétfős holland együttes készítette. A Phillips-gyárban kutatómérnökként dolgozó kettős megelőzte a korát, hiszen úgy alkottak elektronikus alapú zenét, hogy még nem is léteztek szintetizátorok, ők maguk állították elő a hangokat.

Ha Delta, akkor Kudlik Júlia.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

8. Kudlik Júlia Lénárd Judit után került a műsorvezetői székbe és egybe forrt a nevével a Delta. Ügyelőként kezdett a Magyar Televízióban 1963-ban, mellette pedig a színművészeti főiskolán tanult és magyar tanári diplomát is szerzett. Harmincegy éven át konferálta a műsorblokkokat a Deltában, aztán a műsor megszűnt (később újraindították). Kudlik sosem bocsátotta meg, hogy 2001-ben, 56 éves korában a csoportos létszámleépítés során őt is elküldték a tévétől. Állítása szerint azóta nem néz tévét. Ma is jó egészségnek örvend, nagyokat sétál Szentendrén és olykor előadásokat is tart. 77 esztendős.

9. Hogy lássuk milyen régen indult el a Delta, elég megnézni, mi történt a világban 1964-ben? Ebben az évben nevezték ki krakkói érseknek Karol Woytilát, akit később II. János Pál pápaként tisztelhettünk. 1964-ben mondatták le minden tisztségéről Nyikita Hruscsovot, a szovjet pártvezért, akinek a helyére a bozontos szemöldökű Leonyid Brezsnyev került.

Juhász Árpád geológus a Delta stúdiójában 1979-ben.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

10. Sokáig Vadász Ágnes és Bőzsöny Ferenc volt a műsor narrátora. Bőzsöny egyedi hangja kiválóan passzolt a komoly tudományos hírekhez. Hosszú évtizedekig ő volt a Magyar Rádió első számú bemondója. Amikor 1956-ban a rádióhoz került, 3000 jelentkező közül választották ki. Bőzsöny Ferenc 87 éves korában hagyott itt minket.

11. A műsort imádták a nézők, hiszen a vasfüggöny ellenére Nyugatról származó tudományos hírekről is hallhattak. Mivel a nézettséget sokáig nem mérték, csak a hetvenes években derült ki, hogy a Deltát alkalmanként 4 millió ember nézte. Rég volt, szép volt…

Előző cikkTIZENÖT ÉVE SZENVEDETT VÉGZETES AUTÓBALESETET SELMECZI ROLAND
Következő cikkA MUNKATÁBORT IS MEGJÁRTA: DR. VERES PÁL DRÁMAI TÖRTÉNETE