Minden idők legjobb rádiós és tévés komikusaként tartják számon Amerikában. A színész Jack Lemmon volt a legjobb barátja és mikor meghalt, többek mellett Frank Sinatra vitte a koporsóját. Itthon mégis kevesen ismerik a magyar származású Ernie Kovacsot.

1919 januárjában, a tengerentúli Trentonban látta meg a napvilágot Ernie Kovacs. Az apja, Kovács András még kisgyerekként került Amerikába, a családja a jobb élet reményében ült fel a New Yorkba tartó hajóra. Az édesapa aztán – többek között – rendőrként is dolgozott, ám a biztos hátteret, ne szépítsük, a szeszcsempészet hozta meg számára. Azt beszélik, Kovács András is vicces ember volt, de a fia Amerika nagy nevettetője lett.

Jack Lemmon, James Stewart és Ernie Kovacs. Jó kis társaság.

A nagy világválság aztán a Kovács-családot sem kímélte. Ernie Kovacs már ismert komikusként később úgy emlékezett, pocsék érzés volt számára, hogy csak B-kategóriás mozikra tudott beülni (az A-kategóriás filmekre nem volt elég pénze). A színészet izgatta, de aztán 22 évesen rádiós műsorvezető lett. Teljes mértékben eltért a korábbi kliséktől, mondhatni, új műfajt teremtett. Vicces volt, meghökkentő és végtelenül kreatív. Nem volt kérdés, hogy idővel a televízióban köt ki és ez is megtörtént. 1950-ben, 31 éves korában debütált tévés komikusként. Több archív felvételből az is kiderül, hogy remekül beszélt magyarul.

Ernie Kovacs sikert sikerre halmozott és a nők is kedvelték. Meglehetősen korán, 26 évesen házasodott először. Két lányt szült a felesége, ám idővel elváltak. Nem mondhatni, hogy csendben. A bíróság ugyanis Kovacsnak ítélte a gyerekeket, a volt asszony viszont ezt nem vette tudomásul és megszökött a kicsikkel. Évtizedekkel később filmet is forgattak az esetről. A komikus második házassága már sikeresebb volt, itt egy kislány született. Ernie Kovacs karrierje csúcsán volt, mikor egy tragikus balesetben életét vesztette.

Egy jellegzetes Ernie Kovacs-grimasz. Imádták Amerikában a magyar származású komikust.

1962 januárját írtuk. Egy este az özönvízszerű esőzés után az autója megcsúszott és egy oszlopnak vágódott Los Angelesben. Olyan súlyos fejsérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen meghalt. Nem Kovacs volt az egyetlen magyar komikus, aki Amerikában sztár lett és fiatalon életét vesztette. Pintér József (a tengerentúlon Joe Pennerként ma is sok tisztelője van) néhány évvel hamarabb volt az ország egyik legnépszerűbb rádiós komikusa. Ő kisfiúként került Amerikába és a harmincas években mindenki a reggeli rádiós show-ját hallgatta. Pintér (bocsánat Penner) a stand up comedy apostola lett, mígnem 36 évesen szívrohamban meghalt.

Ernie Kovacs tragikus balesetét a címlapon hozták a legismertebb amerikai lapok is.

De visszatérve Kovacshoz. A temetésén – többek mellett – a legjobb barátja, a színész Jack Lemmon és az énekes Frank Sinatra vitte a koporsóját, de ott volt a gyászolók között Kirk Douglas és Charlton Heston is. A sors kegyetlensége, hogy a második házasságából született lánya (aki még nagyon pici volt, mikor Kovacs meghalt) 23 éves korában szintén autóbaleset áldozata lett.

Ernie Kovacs emlékét Amerikában ma is ápolják, külön weboldalt tartanak fent a nevével és a Facebookon is van Ernie Kovacs emlékoldal. Itthon viszont elfelejtettük.

Nyugodjon békében!

Előző cikkAKI MIATT A CIGARETTAKIRÁLY IS PESTRE JÖTT: MAGYARI IMRE PRÍMÁS ÉLETE
Következő cikkJÁTÉK ÉS MUZSIKA TÍZ PERCBEN: A 92 ÉVES CZIGÁNY GYÖRGY ÉLETE