Fotó: Arcanum/Képes Vasárnap

A húszas-harmincas évek Budapestjének első számú cigányprímását tisztelhetjük benne és ő volt az első cigányzenész, aki szerepelhetett a Magyar Rádióban is. Következzék Magyari Imre élete!

1894-ben született Debrecenben. Mivel az édesapja, idősebb Magyari Imre cigányprímás volt, a fia is hamar hegedűt kapott a kezébe. Kilencévesen már az apja zenekarában játszott, s amikor 1909-ben az Ostende kávéház idősebb Magyarit szerződtette prímásnak, a 15 éves fiát is magával vitte esténként. Az idősebb Magyari is komoly névnek számított a zenészszakmában, számtalanszor játszott gróf Tisza Istvánnak, a később meggyilkolt politikusnak, miniszterelnöknek. Tisza 1912-ben például három napra hívta el idősebb Magyarit, hogy a geszti kastélyában élvezhesse a muzsikáját. Az idősebb Magyari Imre muzsikája is mindenkit elvarázsolt. 1916-ban egy a fronton szolgáló, meggyötört katona írt neki levelet. Húsz koronát tett a levél mellé a borítékba, a levélben pedig arra kérte, március 7-én este neki húzza a vonót, s gondolatban ő is ott lesz. „Az én szívem hangját zokogja el a hegedűje” – írta a szomorú katona. Az idősebb Magyari Ady Endrének is rendszeren játszott Debrecenben, amit büszkén mesélt később.

Magyari Imre kisgyerekként, az édesapja előtt állva.
Fotó: Arcanum/Képes Vasárnap

De visszatérve a fiához, ifjabb Magyari Imréhez. 1916-ban tette át székhelyét Debrecenből Budapestre, s a Royal nagyszállóban játszott esténként az Antónia nevű zenekarával, a pestiek nagy megelégedésére. Nem volt olyan pesti kávéház vagy étterem, amely ne akarta volna magához csábítani ifjabb Magyarit, akiről dicshimnuszokat írtak a lapok. 1924-ben csak miatta jött Pestre Hubert Laurens, az egyiptomi cigarettakirály, ő gyártott és forgalmazta az akkoriban Magyarországon is népszerű Figaro cigarettát. Laurens rajongott ifjabb Magyari játékáért: „Végre újra magamba szívhatom a magyar nóta illatát, színét, szomorúságát, lendületét” – monda a cigarettakirály az újságíróknak.    

Ifjabb Magyari nem csupán éttermekben és kávézókban játszott, színdaraboknál is többször szolgáltatta élőben a muzsikát és első cigányzenészként rendszeresen rögzítette és le is adta az előadásait a Magyar Rádió, ami még nagyobb népszerűséget hozott számára. Közben az édesapja, aki az Arany Bika szállóban muzsikált, egyik napról a másikra munka nélkül maradt. A szálloda vezetősége ugyanis egy divatos jazzbandának szavazott bizalmat. Általános felháborodás lett belőle, az idősebb prímás sértettségében kijelentette, hogy elhagyja Debrecent. A mindentudók szerint maga Horthy Miklós kormányzó járt közben (ő is szerette a cigányzenét), hogy idősebb Magyari tovább játszhasson a hotel éttermében esténként.

A kedves, pufók prímás csodás játékát a Magyar Rádió is rendszeresen közvetítette.
Fotó: Arcanum/Képes Vasárnap

Ifjabb Magyari Imre is bárkinek örömmel muzsikált, amikor például a huszadik érettségi találkozójára volt hivatalos Debrecenbe, ragaszkodott hozzá, hogy egész este ő húzza a talpalávalót az egykori osztálytársainak. Csodás hegedűjátékáról külföldön is írtak az újságok, egy neves francia lap újságírója például áhítattal vetette papírra a következőket: „A gyönyörű dallamai a századok mélyéről jöttek és hozták hirtelen kitörésekkel és elfojtott zokogással halott civilizációk gyengédségét, fájdalmát.” 1928-ban megkérdezték ifjabb Magyaritól, hogy mennyire számít a pénz, mikor muzsikál? A következőket válaszolta: „Nekem egyformán kedves minden vendég, akár egy pengőt ad, akár tízet.”

Aztán váratlanul elhunyt az imádott édesapja, idősebb Magyar Imre, elvitte a szíve 65 éves korában. A fiának ott maradt vígaszul a legkisebb Magyari, aki szintén az Imre nevet kapta és néhány évesen már pompásan hegedült. Ifjabb Magyarit, az alacsony, mosolygós pufók prímást mindenki kedvelte, 1935-ben állami kitüntetést is kapott. Ekkor is felvetődött, miért nem jár gyakrabban külföldre zenélni. „Nekem itt van a helyem, mert a cigány muzsikáját mégiscsak a magyarok érzik meg a legjobban. A külföldiek csodálkoznak, tapsolnak, de a magyar muzsikán sírni, ahhoz magyar embernek kell születni” – mondta, s bár jól keresett, nem vett magának házat, a Ráday utca 32. szám alatt, a IV. emeleten élt a családjával. Mindene volt a kis Imrus, aki református gimnáziumba járt és az édesapja ahhoz is ragaszkodott, hogy ő menjen el a szülői értekezletekre.

Magyari Imre síremléke. Tízezren voltak a temetésén.
Fotó: Fiumei úti sírkert

Aztán az ünnepelt prímás 1940-ben váratlanul elhunyt. Váratlanul, hiszen csupán 45 éves volt. Az orvosok persze sokszor figyelmeztették, hogy az elhízás kikezdheti az egészségét, de ő inkább csak a zenére koncentrált, nem foglalkozott a kilókkal. A temetésére több mint tízezer ember gyűlt össze a Fiumei úti sírkertben, az összes neves cigányprímás ott volt a gyászolók között. „Vonója varázspálca volt, amely most kihullott a kezéből” – jelentette ki a koporsója felett szomorúan Muraközy Gyula református lelkész.  

A kis Imre is ott állt a sírnál, aki később szintén híres zenész lett, de ő már nem éttermekben és szállodákban játszott, mint az apja és a nagypapája. Elvégezte a Zeneakadémiát és szimfonikus zenekarokban lépett fel nagy sikerrel. Egészen 1980 augusztusáig, amikor 56 éves korában autóbaleset áldozata lett. Így ért véget egy hegedűvirtuóz família története…

Nyugodjanak békében!

Előző cikkFOTÓS ÉS ÉLETMŰVÉSZ VOLT EGYSZERRE: SZIPÁL MÁRTON KALANDOS TÖRTÉNETE
Következő cikkEGY MAGYAR SZÁRMAZÁSÚ KOMIKUSÉRT RAJONGOTT AMERIKA: ERNIE KOVACS