Ha élne, bizonyára hosszú, ősz haja és őszes szakálla lenne. Ha élne, őt tartanánk a világ egyik leghíresebb élő zenészének. De George Harrison immár 22 esztendeje nincs közöttünk. A legfiatalabb Beatles-tag ma lenne 80 esztendős.

Mintha varázsszőnyegre ültetné az embert az a dal, és csak repítené a felhők között, vissza az időben. A Here Comes the Sun lágyságával, varázslatos dallamvilágával hat mindenkire, immár több mint 50 esztendeje. A Beatles 1969-es szerzeménye, George Harrison szólógitáros-énekes leghíresebb dala. Ő volt a csendes. Ő volt a jóképű. Ő volt a legfiatalabb. De nem érte meg a hatvanat. Hideg, kora téli nap volt. Los Angelesre hóvihar zúdult, az emberek az utcán lélekben már készültek a karácsonyra és siettek meleg helyre. Az egyik lakásban ugyanakkor megállt az idő. George Harrison egyik barátjánál pihent, vagy inkább készült a nagy útra. Ott volt vele a második felesége, Olivia és a 24 éves fia Dhani is. Csend telepedett a luxuslakásra, a méltóság, az elmúlás csendje. Olivia fogta férje kezét, amikor az elindult a végtelen felé.

A Beatles. Balról: Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr és George Harrison.

A közvéleményt megdöbbentette a világhírű zenész halála, mindössze 58 esztendős volt. Ám a tragédiának bőven volt előszele. George láncdohányos volt fiatalabb korában, napi négy-öt csomag bagót is elszívott. Aztán a nyakán egy furcsa daganatot fedezett fel. Vizsgálat vizsgálatot követett, majd jött a lesújtó végeredmény: tumor, amit el kell távolítani a szervezetéből. Akkoriban azt mondta: „csak a dohányzástól alakulhatott ki a tumor, szerencsére ez most intő jel volt, még nem fogok meghalni, nagyon szerencsés vagyok…” Onnantól kezdve folyamatosan sugárkezelésre szorult és néhány hónappal később a tüdejében is megjelent a daganat. Megoperálták és a legendás muzsikus világgá kürtölte, hogy meggyógyult. Mintegy bizonyításként megszámlálhatatlan fotó jelent meg az olaszországi nyaralásáról, amelyen jókedvűnek, kiegyensúlyozottnak, s valóban egészségesnek tűnt. Ám a gyilkos kór folytatta rombolását. És George Harrison 2001. november 29-én, helyi idő szerint délután fél kettőkor elhunyt.

John Lennon után elment a második Beatles-tag, a legendás zenekar virtuóz gitárosa távozott az élők sorából. Egy buszsofőr fia, aki szegény gyerekként nőtt fel Liverpoolban, és csakis azért kerülhetett be a város egyik elismert intézetébe, mert ösztöndíjat kapott. De az iskola nem csak tudást adott számára. Ott, a patinás épület falai között ismerkedett meg a felette járó Paul McCartney-val. Tizennégy esztendősen már saját gitárja volt, amelyet három fontért vett. Akkor már egyértelműen a zene volt a legfontosabb számára. És nem sokkal később már egy zenekarban játszott Harrison, McCartney és egy másik tehetséges fiatalember, egy bizonyos John Lennon. A többi már történelem. 1962-ben csatlakozott hozzájuk Ringo Starr, majd egy jó szemű producer, Brian Epstein már pontosan tudta, hogy gyémántot talált és már nem is csiszolatlant. A Beatles minden idők legsikeresebb zenekara lett. George Harrison gitárjátéka tökéletes harmóniát jelentett John Lennon és Paul McCartney énekhangja mellett és mögött. Virtuóz módon kezelte a hangszert, megannyi váratlan ötlettel színezve a világslágerré váló számokat.

Mindössze 27 esztendős volt, amikor felbomlott a Beatles. A búcsút feszültség, intrika, vita előzte meg. A siker, a sok-sok pénz rendszerint nem tesz jót a barátságnak… Odalett a csapatszellem, odalett a közös alkotás öröme. A négy gombafejű szétszéledt, és George Harrison sajátos utat választott magának. A távol-keleti vallások vonzották, Krisna-tudatú lett, és a legenda szerint egyszer Franciaországból Portugália felé autózva 23 órán keresztül mondogatta újra meg újra a Hare Krisnát. Nem csak a vallás misztikuma volt rá hatással, a bölcsek tanításai, a hinduk filozófiája, hanem az indiai zene is. Különösen a legendás szitár-művész, Ravi Shankar muzsikája varázsolta el. Később, amikor megismerkedtek, szitárórákat vett a mestertől, s később maga is megszólaltatta a hangszert.

A szólókarrier hullámvasútja hol a csúcson, hol gödörbe szállította őt. Zseniális, sikeres lemezek után gyengébb koncertek következtek. De George folyamatosan alkotott, ő volt, aki 1971-ben Banglades megsegítésére segélykoncertet szervezett és a bejövő 250 ezer dollárt el is juttatta az éhező gyerekeknek. S közben számokat írt, meditált, és olykor szerelmes lett. Első felesége Pattie Boyd gyönyörű modell volt, aki egyébként szerepelt is a Hard Day’s Night című Beatles-filmben. Egy vonaton találkoztak. Aztán 1977-ig együtt maradtak. Az asszony két év múlva hozzáment George Harrison egyik legjobb barátjához, Eric Claptonhoz.

Csupán 58 évet élhetett…

Harrison második felesége Olivia Trinidad, egy mexikói származású hölgy lett, és ő fiúval ajándékozta meg imádott párját. George-nak a zenélés mellett két szenvedélye volt, a filmezés és az autóversenyzés. Előbbiben producerként vállalt szerepet, és például az ő cége finanszírozta a legendás Brian élete című Monty Python-remekművet. Ami az autósversenyzést illeti, Jackie Steward háromszoros világbajnokkal azt tervezték, hogy saját istállót alapítanak a Forma 1-ben, ám ez soha nem valósult meg. Nem valósulhatott meg, mert a sors másképp döntött… George Harrison halálakor a Buckingham Palota részvéttáviratot küldött családjának. Tony Blair, az akkori miniszterelnök pedig megtörten mondta: a Beatles zenéje volt az ő ifjúsága. Akárcsak a miénk…

Nyugodj békében, George Harrison!

Előző cikkAKI EGY KÜLÖN VILÁGOT TEREMTETT: 3 ÉVE HUNYT EL CSUKÁS ISTVÁN
Következő cikkA TIZEDES MEG A TÖBBIEK: 8 ÉRDEKESSÉG AZ 58 ÉVE BEMUTATOTT FILMRŐL