Tanár úrnak szólítják, s neki valóban jár ez a titulus. Az egész országot tanította a helyes beszédre. Az immár 91 esztendős Grétsy László ma is aktív, folyamatosan alkot.  

Kisgyerekkorában arról álmodozott, hogy híres sakkozó lesz. Nagymester, aki végigveri a világot. Grétsy László az életfilozófiáját is a sakk alapján állította fel, amikor 11 éve a következőket mondta: „Az élet olyan, mint egy nagymesteri játszma. Az első szakasza a megnyitás, amikor igyekszünk magunkból embert faragni. Ez az iskolánk befejeztével véget ér, akkor jön a középjáték, a családalapítással, a megélhetésért folytatott harccal, ott fondorlatosan kell kombinálni. A magam nyolcvan évével már a végjátéknál tartok, de tudvalevő, hogy ügyes sakkozóknál ez akár húsz-negyven lépés is lehet…”

Grétsy László (balra) és Bélley Pál a Magyar Rádió stúdiójában 1975-ben.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

1932. február 13-án született Budapesten. Ha nem is csodagyerekként, de okos, intelligens kissrácnak tartották. Hétéves volt, mikor kitört a II. világháború. Kicsi volt és a bombázások, a riasztó hírek, fegyverropogások közepette is megtalálta a gyermeki örömet a saját kis világában. Tízévesen saját keresztrejtvényt készített, amit elküldött egy újság szerkesztőségébe. Azt találta ki fő sornak, hogy: „Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra…” A szerkesztőségben nem tudták, hogy egy aprócska gyermek munkáját tartják a kezükben, de azonnal leközölték a feladványt, mi több, később egy nagy tortát küldtek a megadott címre – az ifjú Grétsy Lacikának.

A rejtvények iránti rajongása aztán később sem szűnt meg. A hetvenes években például megszervezte a nyelvi játékok klubját, amely aztán húsz évig működött. Akkor már elismert, neves nyelvész volt, országos népszerűségre tett szert a kifinomult stílusával, megkapó modorával. Kevesen tudják róla, a sakk mellett a költészet volt a másik szenvedélye ifjú legényként. És a bábuk tologatása közben is eljátszott a gondolattal, hogy költő lesz. A pesterzsébeti Kossuth gimnáziumban érettségizett 1950-ben, majd felvették az ELTE bölcsészkarára, magyar-történelem szakra, ahol 1954-ben szerzett diplomát. Hat esztendővel később már a nyelvtudományok kandidátusa címmel büszkélkedhetett. Aztán főiskolai tanár lett. Talán megmaradhatott volna a katedránál is, ám a benne rejlő tudás és tapasztalat felvértezte arra is, hogy ne csak a tanteremben, hanem a televízió képernyőjén keresztül is tanítson. Egy országot.

A nyolcvanas években milliók nézték és hallgatták őt az Álljunk meg egy szóra! című műsorban, amelyben Vágó Istvánnal volt látható. Grétsy és Vágó sokszor kimozdult a stúdióból és csak sétáltak a városban, miközben egy-egy szónak, kifejezésnek a helyességét, eredetét, vagy épp hibás használatát magyarázták el a nézőknek, színesen, szórakoztató stílusban. Aztán volt még egy műsor, a Nyelvművelő, amely nagyjából ötszáz adást ért meg. Grétsy László valósággal lubickolt ebben a szerepben. S mi nézők, valóban ittuk a szavait. S ha valaki azon gondolkodna, hogy melyek a nyelv professzorának, Grétsy Lászlónak kedvenc kifejezései, nos, erre is megadta egyszer a választ: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír… Gyönyörű kifejezések, igaz?

Grétsy László 91 évesen is alkot.

A nyelvész a magánéletében is megtalálta a harmóniát, 46 évig élt boldog házasságban a feleségével. Aztán megözvegyült, és az elmúlt időszakban egyedül él, reggelente tornázik, pontos napirend szerint él, és ma is ír. Kilencvenegy esztendősen is tervez és joggal gondolhatja: tökéletes életpálya az övé. A sors még egyszer mart bele a felesége elvesztésén kívül. A fia 2011-ben, súlyos betegség következtében hunyt el. Három leánygyermeke van, akik vigyáznak rá, és büszkék, hogy az édesapjukat egy ország szólítja szeretetből, tiszteletből tanár úrnak.

Boldog születésnapot, Grétsy László!

Előző cikk70 ÉVE MUTATTÁK BE A HAZAI MOZIK A TULIPÁNOS FANFANT GÉRARD PHILIPE-PEL
Következő cikkAKI MÁR NEM LÁTTA A JÖVŐT: A V’MOTO-ROCK DOBOSÁNAK TRAGÉDIÁJA