Nyoma sincs a legendás színésznő, Jászai Mari életrajzában, pedig megtörtént: 1908 szeptemberében a saját testvére, Jászai Ignác próbálta lelőni, az akkor már ünnepelt dívát. A sikertelen merénylet után a színésznő testvére aztán öngyilkos lett.  

Az 1850-ben született Jászai Mariról sok mindent tudhatunk. Azt is, hogy keserves gyermekkora volt, hiszen az édesanyja halála után, az ácsként dolgozó apja őt és a hét testvérét is rendszeresen ütötte-verte. Kegyetlen ember volt. Többször is megesett, hogy kisebb csínytevések miatt sós vízbe áztatott kötéllel verte a kicsiket, hogy még nagyobb fájdalmat okozzon nekik. A nyolc gyerek sokat szenvedett, Jászai Mari például egésze kicsi korától szolgálóként dolgozott, szalmán aludt s álmában patkányok rágták meg a haját. Jászai Mari később népszerű színésznő lett, minden idők egyik legjobb tragikája. Róla sokat tudunk, de arról már sokkal kevesebbet, hogy a saját testvére akarta megölni. De mi is történt pontosan?

Jászai Mari a Nemzeti Színház ünnepelt színésznője volt.
Fotó: Fortepan/Berecz

1908. szeptember 4-ét írtunk. Jászai, a Nemzeti Színház 58 esztendős, elismert művésze volt már ekkor és az említett napon a Múzeum körút 2. szám alatti nagypolgári lakásában időzött. Este hat órakor éppen egy drámaíró vendégeskedett nála, hogy megbeszéljenek egy közös munkát, amikor valaki csöngetett a lakás ajtaján. Az öccse, Jászai Ignác volt az, akiről annyit lehetett tudni, hogy 45 éves, törvényszéki hivatalnok, boldogtalan ember és évek óta az ital rabja. A cseléd beengedte az akkor is italos férfit, aki egyből a szalonba sietett. A kínos jelenet láttán az író távozott, ekkor pedig Jászai Ignác kérdőre vonta a testvérét, aki azonban kitessékelte.

A férfi pisztolyt rántott, rászegezte a színésznőre és a „most meghalsz!” felkiáltás után a ravaszt is meghúzta volna, ám Jászai Mari kilökte a szobából, majd magára zárta az ajtót. A cseléd azonnal rendőrt hívott, akik gyorsan a helyszínre érkeztek és a kapitányságra szállították a színésznő őrjöngő, bódult testvérét. A kihallgatáson Jászai Ignác azt mondta, mindez azért történt, mert Gödöllőn van egy közös bérháza Jászai Marival, ám a díva túlságosan engedékeny a bérlőkkel. Legutóbb például egy szíjgyártónak engedte meg, hogy ne fizessen havi lakbért, ami nincs rendjén, mert neki szüksége lenne a pénzre. A vallomásában azt is elmondta, Jászai Mari ütötte meg őt a vita hevében és ezért rántott fegyvert, de megölni nem akarta.

Jászai Marit is meghallgatta a rendőrség. Ő azt mondta, nincs semmiféle közös gödöllői házuk, mindezt csak kitalálta a testvére, aki egyszer már három évvel korábban is megfenyegette, pedig ő szerezte neki a törvényszéki írnoki állást, pénzzel is támogatta, ám amióta Ignác az alkohol rabja lett, teljesen kiszámíthatatlan. A rendőrség végül szabadon engedte a díva testvérét, ám halálos fenyegetés miatt megindította az eljárást. Jászai amúgy kijelentette, arra kéri a rendőrséget, hogy ne büntessék meg a testvérét, hiszen van elég baja, talán végre ráébred, hogy rossz irányba indult az élete és sikerül talpra állnia. Nem így történt, hanem bekövetkezett az újabb tragédia.

Jászi Ignác így hazamehetett a Dávid utca 3. szám alatt található bérelt szobájába, ahonnan napokkal később kijelentkezett. Azt mondta a főbérlőnek, lehet, hogy kórházba megy a szíve miatt. Az íróasztalát és az ágyneműjét elküldette egy Alkotmány utcai kocsmárosnak, mert 30 koronával tartozott neki, a ruháit pedig eladta 11 koronáért a főbérlőnek. Aztán eltűnt. Ekkor már sejteni lehetett, nem lesz jó vége a történetnek.

Jászai Mari, avagy a díva.
Fotó: Wikipedia

Utólag derült ki az is, hogy merre járt. Egész nap a kocsmákat járta, majd a maradék vagyonából megszállt a Nagymező utcai Minta szállóban. Itt éjszaka aztán botrányt csinált, a szoba ablakait is kitörte ezért rendőrt hívtak rá. A következő este a Monopol szállodában lakott, ahonnan reggel elindult az utolsó útjára. A szálloda portása később még látta a Városligetben, aztán este a rákosi rendező-pályaudvaron egy induló tehervonat kerekei közé lépett. Esélye sem volt a túlélésre, a szemtanúk szerint azonnal meghalt. Pillanatok alatt véget ért a sokszor kínokat hozó élete. Ezekben a pillanatokban Jászai Marit dübörgő tapsvihar köszöntötte a Nemzeti Színházban.

Tragikus kontraszt…

Előző cikkMINDEN IDŐK LEGSÁRMOSABB MAGYAR SZÍNÉSZEI: DE KI LETT AZ ELSŐ?
Következő cikkLEVÉL BÁNHIDI LÁSZLÓNAK: MINDENT KÖSZÖNÜNK NAGYPAPA!