1984 egyik szenzációja volt, hogy nálunk járt a legyőzhetetlen Sandokan. Vácon 75 ezren, a budai Skálánál 16 ezren lesték minden mozdulatát Kabir Bedinek, aki ma 77 esztendős.

Kabir Bedi, 1946. január 16-án született, angol anyától és indiai apától. Jómódú, szikh családban látta meg a napvilágot, ezt jelzi, hogy az édesapja Oxfordban tanulhatott és ott ismerte meg Kabir édesanyját. A házasságban három gyermek született, középsőként főszereplőnk, aki kezdetben építésznek készült, ám végül történelemből diplomázott. Egy ideig rádióbemondó volt, reklámfilmekben szerepelt, majd rátalált a filmezés. És elérkeztünk 1975-höz, A maláj tigris forgatásához. Ami mindent átírt az életében.

Kabir Bedi a Váci utcában. Napszemüvegben a felesége.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

A sorozatot Nyugton 1976-ban vetítették, de hozzánk, a vasfüggöny mögé csak évek múltán jutott el. 1980-ra viszont Kabir Bedi már itthon is hódított. Ezt jelzi, hogy az Ifjúsági Magazinban egyre több fiatal kért posztert az egzotikus indiai színészről. Volt, aki Piramis-plakátot adott volna Kabir Bedi-poszterért, más pedig magyar együttesek legépelt dalszövegeiért cserébe Hair, Beatles és Kabir Bedi-plakátokat szeretett volna. A Sandokan-mánia pedig egyre csak fokozódott. A magyar kislányok és kisfiúk a hőst látták benne, a már nagyobb lányok pedig a sármos, különleges férfit, lányregények címszereplőjét. Ne felejtsük, a nyolcvanas évek Magyarországán éltük, ingerszegényebb környezetben, amelybe szinte berobbant Sandokan.

1983-ra a helyzet pedig fokozódott. A Képes Újságban a lemezlovas Dévényi Tibor is Sandokanról írt, megjegyezve, hogy érkezett egy telefon egy magyar fiatalasszonytól, aki elmondta, minden költségét állja, ha összehoznak neki egy randevút Sandokannal, egy kikötése van, hogy a férje meg ne tudja. Talán ez volt az a pont, amikor valakinek a fejéből kipattant az ötlet, hogy el kellene hozni Magyarországra Kabir Bedit. Még ebben az évben amúgy elterjedt az országban, hogy az indiai színész autóbalesetben elhunyt. Tinik és fiatal hölgyek ezrei estek kétségbe, egyikük pedig az Ifjúsági Magazinnak is írt, hogy megtudja, mi az igazság. „Borsod megyében és gondolom, az ország más területein is elterjedt az a rossz hír, hogy a sokunk által kedvelt színész, Kabir Bedi egy súlyos baleset következtében életét vesztette.” A lap készítői természetesen cáfolták a pletykát. Mindenki Sandokanra volt kíváncsi, a népszerű Pajtás újság szerkesztője őszinte levélben írta meg az olvasóknak, hogy a Kabir Bediről készült poszterekből egyszerűen kifogytak, nincs több fajta, az autogram-címét pedig nem tudják, de ha valaki kiderítené, örömmel lehoznák a lapban.  

Egy hirdetés, amelyre olyan sokan vártak. Randevúzzon Sandokannal!
Fotó: Arcanum/Esti Hírlap

És elérkeztünk 1984-hez, ott is május végéhez, amikor is a Ferihegyi repülőtéren leszállt egy gép, amelyből Kabir Bedi és a felesége is kilépett. Sokan el sem hitték. Mások pedig már tervezték, mindenképpen elmennek közelről is megnézni Sandokant. A budai Skála parkolójában szerény számítások szerint 16 ezer ember várakozott Sandokanra, a villanyoszlopokra pedig tigrisfejet ábrázoló plakátokat aggattak, hogy ezzel is felvillanyozzák a tömeget. Nem volt rá szükség. Amikor aztán megérkezett Sandokan a parkolóban felállított színpadra, akkor a Neoton rákezdett A maláj tigris filmzenéjének magyar változatára. Kabir Bedit láthatóan lenyűgözte, hogy ennyi ember jött el miatta és egy kistigrissel az ölében a következőket mondta a rajongóknak „Igazán meg vagyok hatva és hálás vagyok a meleg vendégszeretetért, amelyben részesültem. Tudom, sokan messziről érkezetek azért, hogy itt lehessenek. Én is messziről jöttem. Ez az első látogatásom Magyarországon, de ígérem, nem ez lesz az utolsó.” Később a Skála épületében aztán a főzőtudományát is megmutatta, de itt már csak a kiválasztottak lehettek jelen.

Kabir Bedi Vácon. Rendőrsorfal védelmezte a rajongók túláradó szeretetétől.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Kabir Bedi látogatásának fő látványossága volt, hogy Vácra is elment, ahol 75 ezer ember várta a sármos filmszínészt. Később azt is megírták a lapok, hogy Kabir Bedi átszámítva 300 ezer forintért jött Budapestre, ami akkoriban tekintélyes summának számított, ám valószínűleg a dupláját is megadták volna, hiszen kevesebb nagyobb sztár volt az országban, mint az indiai színész. Mint kiderült, a Hilton szállóban lakott, természetesen elvitték sétálni a Váci utcába, és a néhány napos vizitbe az is belefért, hogy Budán, a Jókai Klubban a sajtó képviselőivel is találkozzon. Vacsorázni is elvitték, ahol hagyományos magyar ételek kerültek az asztalra, és kapott egy egész füzér pirospaprikát. Aztán Sandokan hazautazott. Itt hagyott minket a trabantos, zsigulis, SZOT-üdülős valóságban.

Kabir Bedi összesen háromszor nősült. Az első házasságából született mindhárom gyermeke, két fiú és egy lány. A kislánya, Pooja követte őt a színészi pályán, és Adam nevű fia is, aki Hollywoodban dolgozik filmesként. A harmadik gyermeke, Siddharth élete azonban Kabir Bedi nagy fájdalmára tragikus fordulatot vett. A fiú az egyetem elvégzése után, skrizóféniától szenvedve öngyilkos lett. Kabir Bedi ma 77 éves és kijelenthető, Sandokan szerepénél nem volt népszerűbb alakítása azóta sem.

A címlapon az egzotikus színész.
Fotó: Arcanum/Tükör

De még egy pillanatra visszatérve az 1984-es látogatására. Hogy milyen hatással volt a magyar emberekre, azt évtizedekkel később egy mozis oldal hozzászólója fogalmazta meg talán a legplasztikusabban: „Hipnotikus erővel hatott az emberekre az egész Sandokan-jelenség, hogy annyira más volt, meg az a fülbemászó filmzene a mágikus tekintettel. Az egész elszigetelt társadalmat felbolygatta anno.”

Előző cikkFÖLDMÉRŐ MÉRNÖKBŐL LETT SZÍNMŰVÉSZ: MA 80 ÉVES JORDÁN TAMÁS
Következő cikkKÉSELÉS MIATT ÁLLT BÍRÓSÁG ELÉ AZ ÉN ÉS A NAGYAPÁM GYEREKSZÍNÉSZE