Fotó: Arcanum/Pajtás

Ebben az évben lépett ki először a klumpából Görbe Nóra, hogy aztán Lindaként püfölje a rosszfiúkat. Sokan a Balatonnál nyaraltak, talán még lassúztak is az Alphaville slágerére az osztálybulin, Madonnát hallgattak meg a Wham-et, a Los Angeles-i olimpiából viszont keveset láttak a szocialista bojkott miatt. Következzék 1984, Lindával és az esztendő lényeges történeteivel.

1.1984. november 2-án, pénteken este mutatta be a Magyar Televízió a Linda cím sorozat első részét, az epizód a Szatír alcímet viselte. 18 órától szokás szerint az imádott Ablak volt műsoron, majd következett a tévétorna, az esti mese és a Híradó, 20 órától pedig a Linda, amely aztán meghódította az országot. A film után sokan a tévé képernyője előtt maradtak, ugyanis következett A fele sem igaz! című vetélkedő Vágó Istvánnal.

2. A Linda-film ötlete Gát Györgyé volt, aki a Bruce Lee filmek után akart egy magyar karatés filmet. Sokáig hiába házalt a Magyar Televíziónál, keveseknek tetszett az ötlet. Végül úgy győzte meg az ítészeket, hogy három epizódot is legyártatott. Ezt látva kapott zöld utat a sorozat. Ebből volt az első, az 1984 novemberében bemutatott Szatír című.

Görbe Nóra a Linda című filmben. Eredetileg Katának hívták volna a főszereplőt.
Fotó: Arcanum/Film Színház Irodalom

3. A film debütálásának napján a Népszabadság a címlapján hozta, hogy India forrong a megölt Indira Gandhi miniszterelnök halála után. Arról is beszámolt az újság, hogy Apró Antal Kelet-Németországban Eric Honeckerrel, az NDK kommunista pártjának vezetőjével tárgyalt.

4. Görbe Nóra a Linda forgatás előtt még nem volt jártas a keleti küzdősportokban, a neves tékvandómester, Harmat László 14 hónapon át készítette fel. Olyannyira elsajátította a sportág alapjait, hogy végül zöld övet szerzett benne.

5. 1984 februárjában megint sírás volt a Vörös téren, Andropovot, a szovjet pártfőtitkárt temették, a helyére Csernyenko került (ő egy év múlva halt meg). Itthon, áprilisban átadták a Skála Metró áruházat, amely a legmenőbb volt akkoriban, ma már irodaházként üzemel. Májusban derült ki, hogy a magyar sportolók sem mennek a Los Angeles-i nyári olimpiára, a Linda debütálása után három nappal pedig átadták a felújított Árpád hidat a megépült új metróállomással együtt.

A fiatalok rajongtak az új formációért, vagyis az Első Emeletért.
Fotó: Arcanum/Képes Újság

6. A Linda főszereplői közül szerencsére sokan élnek még. Görbe Nóra még ma is csak 64 éves, Bodrogi Gyula 86 esztendős, Pécsi Ildikó 80, Szerednyey Béla pedig 62 éves. A főnyomozót alakító Vayer Tamás főleg díszlettervezőként volt ismert. Meglehetősen hamar, 59 évesen távozott az élők sorából. Ő egyébként azért került a sorozatba, mert az első három részben a főnyomozót alakító Deme Gábor 50 évesen meghalt. A filmben a szintén a rendőrségen dolgozó Ronyecz Mária is hamar itt hagyott bennünket, mindössze 45 évesen halt meg. Emlékezetes alakítása volt Malacpofa a Megáll az időben.

7. A zenében is mozgalmas év volt 1984. Itthon nagy sikerrel debütált az Első Emelet, a rádiókban pedig Madonna és a Wham bömbölt, a házibulikon pedig az Alphaville, Forever Young című számára lassúztak a tinik.

8. Görbe Nóra édesapja is színész volt. Görbe János számtalan filmben szerepelt a negyvenes évektől, zseniálisan formálta meg az egyszerű kisemberek karakterét. Nóra csupán 12 éves volt, amikor 1968-ban Görbe János 55 évesen itt hagyta ezt a világot. A filmben amúgy először Katának hívták volna a főszereplőt, ám úgy gondolkoztak, olyan nevet kell adni, amely külföldön is fogyasztható, így született meg Linda.

1984-ben nyílt meg a Skála Metró. A jobb felső sarokban lévő házon még vörös csillag volt.
Fotó: Fortepan/Golz Bernd

9. A Los Angeles-i olimpiából a távolmaradás miatt nem sokat láthattunk 1984-ben, ellenben megnézhettük minden idők egyik legjobb foci Európa-bajnokságát, ahol a franciák nyertek úgy, hogy Michael Platininél volt a karmesteri pálca, itthon pedig a Bp. Honvéd lett a focibajnok, egy bizonyos Détári Lajos vezérletével.

10. A Pajtás című úttörőmagazin is tovább gondolta Lindát és egy folytatásos képregényt jelentetett meg róla. A sztori meglehetősen bátorra sikeredett: Lindát egy időgépbe lökték és így XIV. Lajos korába csöppen ahol többek között a három testőrrel is találkozott. A képregény félbeszakadt, mert nem szerették az olvasók. A filmet viszont imádták.

Előző cikkKOVÁCS KRISZTIÁN LATINOVITSRÓL, BUJTORRÓL ÉS A GYEREKSZÍNÉSZETRŐL
Következő cikkSZERB INDIÁN, AKIBŐL A KELET-NÉMETEK VARÁZSOLTAK SZTÁRT: GOJKO MITIC