Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán/Retro rádió

Talán futballmeccsről gurultunk hazafelé, de az is lehet, hogy egy dobogókői kirándulásról. Ott és akkor hallottuk először a Poptarisznyát.  

Komótosan falta a kilométereket az öreg, tűzpiros Skoda, amikor megszólalt a rádióban egy kellemes, férfias orgánum: a nevem B. Tóth László, s önök a Poptarisznya című műsort hallhatják. Olyan modern volt az egész! Egy új hang az éter hullámain. 1982-t írtunk, s mi, egyre nagyobb lendülettel és kíváncsisággal kukucskáltunk ki a vasfüggönyön túlra. Már tudtuk, hogy valahol az Egyesült Államokban 595 dollárért Commodore 64 típusú számítógépet lehet vásárolni. Már hallhattunk Michael Jackson Thriller című lemezének megjelenéséről. S azzal is tisztában voltunk, hogy hiába a diadalmenet, a világhír, feloszlott az ABBA.

B. Tóth László egy 1989-es felvételen.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

A vágyakozások esztendeje volt az – az újra, a modernre, az izgalmasra. Mintha a mögöttünk hagyott, hatvanas-hetvenes évek után egy vadonatúj világ köszöntött volna ránk. Illúzió volt, de amikor B. Tóth Lászlót hallgattuk vasárnap délutánonként a Poptarisznyában, elhitettük magunkkal, hogy a változás szele immár utolért bennünket. Nem tudhattuk, hogy ez a tehetséges fiatalember, aki vadonatúj műsorával megreformálta a rádiózást, a zenei ízlésünket, milyen hosszú utat járt be amíg odaülhetett a Petőfi rádió mikrofonja mögé. 1945. május 5-én született Budapesten (napra pontosan 76 éve) és azt is tudni lehet róla, rádió- és televízióműszerésznek tanult. Okos választásnak tűnt, hiszen rengeteg öreg televízió és rádiókészülék robbant le, romlott el, s a tulajdonosaik türelmesen várták a szakembereket. Sokan kérdezték később az akkor már híres rádióst, hogy mit jelent a B betű a nevében? Nos, kiderült, hogy az édesapja nagykőrösi és azon a vidéken rengeteg embert hívtak Tóthnak, így aztán minden helybéli Tóth nevű atyafi kapott egy úgynevezett előnevet. Az ő édesapja neve elé pedig a B betűt biggyesztették.

Hogy miként lett a mesteremberből mesteri módon dolgozó lemezlovas? Sőt, országosan ismert műsorvezető? Nos, talán a szerencse segítette ehhez. Amikor még műszerészként dolgozott az Orion gyárban, majd később a Gelkánál, megannyi ismert emberrel került kapcsolatba, akik hozzá hordták az orsós magnójukat javításra. Köztük volt Zorán is. B. Tóth László így emlékezett a megismerkedésükre: „Ő akkor már híres énekes volt, én pedig csak álmodoztam arról, hogy sikeres lemezlovas leszek. Rendszeresen hozzám hozta megszerelni a magnóját…” Talán ez is inspirálta, hogy több legyen a szakma kiváló dolgozójánál. S néhány év kétkezi munka után megalakította a barátaival a Fővárosi Művelődési Házban a Magnós Klubot, amely egyre népszerűbb lett – s egyre népszerűbbé tette őt is.

A Poptarisznya lemezen is megjelent. Ez az 1986-os korong borítója.

Nem sokkal később már előadóművészi működési engedéllyel büszkélkedhetett. Járta az országot, szórakoztatta az ifjúságot. Már a hetvenes évek közepén kapcsolatba került a rádiózással, igaz eleinte csak külsősként, majd 1981-ben jött az áttörés, belsős munkatársnak választották és saját műsorokat szerkesztett. Óriási ötlet volt az 1982-ben elinduló Poptarisznya, amely évekig a zenerajongók kedvenc műsorává vált. B. Tóth László híres lett és népszerű. Zenész körökben mozgott, ám mérsékeltebb volt, mint azok a zenészek, akikkel rendszeresen fellépésekre járt. S ezt nem is tagadta: „Finoman szólva sem voltam a pesti éjszaka császára. Nem piáltam, nem drogoztam, nem cigiztem, a műsorom után hazamentem a családomhoz, nyaranta pedig a telkünkről, Zamárdiból jártam be dolgozni…”

Talán a szerelem is hozzájárult ehhez a családcentrikus élethez. Az első feleségét saját elmondása szerint is aprócska lányként ismerte meg, mi több, még babakocsiban is tolta. Tudniillik a szomszédék lánya volt. Aztán megvárta, hogy nővé cseperedjen és a hölgy érettségije után már egymáshoz tartoztak. Több mint negyven évig éltek együtt Évával, aki egy kislánnyal ajándékozta meg. Ám a szerelem újra bekopogtatott a rádiós életébe, egy nála húsz évvel fiatalabb hölgy, Judit rabolta el a szívét. A válás után nem sokkal később feleségül vette Juditot, aki azóta is hű társa, s aki megmentette az életét. Merthogy a sok munka, a rengeteg fellépés, a stressz nem múlt el nyomtalanul. Néhány évvel ezelőtt B. Tóth László sztrókot kapott, és ha Judit a furcsa viselkedése láttán nem könyörög neki, hogy menjenek el orvoshoz, lehet, hogy tragikus véget ér az élete.

B. Tóth László ma is dolgozik.
Fotó: Retro rádió

Szerencsére azóta felépült, és odafigyel az egészségére. Rendszeresen mozog, teniszezik, és azt mondja: „próbálok fitt maradni, de külsőleg nem akarok egy nappal sem fiatalabbnak látszani a koromnál. Nem festetem a hajam és nem hordok ujjatlan pólót, nem szeretném visszatekerni az időt. Elfogadom, hogy elmúlt a fiatalságom, mert a jelenben is jól érzem magam. A két évtizeddel fiatalabb párom miatt is egy ötvenes férfi energiája van bennem. Csak arra kérek mindenkit, hogy bácsinak ne hívjon, mert attól kifutok a világból…” B. Tóth László a mai napig dolgozik, a Retro rádióban van műsora vasárnap délutánonként. Igen, a Poptarisznyát vezeti. Reméljük, még nagyon sokáig!

Boldog születésnapot!

Előző cikkAKINEK A ZENE A SZENVEDÉLYE: MA 85 ESZTENDŐS JUHÁSZ ELŐD
Következő cikkMIKSZÁTH ALBERT TRAGÉDIÁJA: NEM VOLT IDEJE AZ APJA NYOMÁBA ÉRNI