Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Fecó! Ez nagyon nincs jól. Hát, ki fog ott ülni a billentyűknél, ki fog olyan simogató dallamokat játszani a zongorán, mint te? Napra pontosan három éve hallgat az a bizonyos zongora…

A halálod előtt nem sokkal hosszan beszélgettünk. Akkor még semmi bajod nem volt. És vigyáztál is magadra, hiszen volt az a fránya szívbetegséged, amely megijesztett, ezért lassítottál. Eldobtad a cigit, kevesebb fellépést vállaltál. Ültél velem szemben egy kávézóban, a védjegyként szolgáló sapkában és napszemüvegben. És emlékeztél. Emlékeztél azokra a legendás időkre, amikor 1972-ben az imádott bandáddal, a Taurussal az Ifjúsági Parkban léptetek föl. Telt ház volt, talán még Pesten is a ti zenéteket hallgatták, amely új volt, vérbeli progresszív rock, amit imádtál. Addig a koncerteken leginkább ültek a tinik, erre jött a Taurus és mindenki csápolt, tombolt, s úgy érezte, hiába a vasfüggöny, meg a bezártság, itt a zene! Ott volt a színpadon Som Lajos, aki mindent tudott a basszusgitárral és Radics Béla, a meg nem értett zseni, a szólógitár virtuóza, akit sajnos szépen lassan megölt a közeg és átitta magát a túlvilágra.

A Korál 1978-ból. Balázs Fecó (balra), Schöller Zsolt, Fischer László és Pados István.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Meséltél a gyerekkorodról is. A ferencvárosi Ernő utcai, gangos bérházról, ahová akkor kerültél, amikor az imádott édesanyád már nem élt. Négyéves voltál mikor meghalt. Soha nem tudtad feldolgozni, s szerinted pont azért lettél érzékenyebb az átlagnál, mert a hiánya gyötört és mert kiskorodban sokat betegeskedtél. Ott a Ferencvárosban talált rád a zene, a Bakáts téri zenei általánosba jártál, s sokáig úgy volt, meglehet, a komolyzene lesz a te világot. Aztán úgy alakult, hogy a könnyűzenében lettél legenda. Az sem véletlen, hogy amikor megalakítottad a Korált, azt akartad, hogy az ifi parkban lépjetek fel először. Ott, ahol hat évvel korábban a Taurussal zenéltetek. És a Korál is sikeres lett, te pedig a lírai rock nagykövete lettél. Sírtunk, nevettünk a koncerteken, nekünk szólt minden sor, amit énekeltél és amit Horváth Attila, a jó barátod írt neked és veled együtt voltunk szerelmesek, boldogok vagy boldogtalanok.

Fecó! Azt is tudom, mennyire örültél, hogy a Fradi bejutott a Bajnokok Ligájába. Persze, hogy örültél, hiszen a te szíved is zöld volt, sőt, játszottál is a csapatban gyerekként. Aztán jött egy meccs, egy sérülés és nem csatár lett belőled, hanem zenész. Ott voltál, ott lehettél a magyar beatkorszakban. Te is hallgattad a Radio Luxembourgot, a Szabad Európa rádiót, külföldi bakelitlemezekre vadásztál és ha a tanárok nem figyeltek oda, a zeneiskolában Beatlest játszottál a zongorán, még úgy is, hogy le volt lakatolva a zongora fedele, mert annyi hely még maradt, hogy az ujjaid beférjenek…

Balázs Fecó (jobbra) még vidáman, fiatalon…
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Te Fecó, ez nem jó így. Ma is előttem van, mikor megkérdeztem tőled, miért nem disszidáltál, mint sokan mások? Rám néztél és komoly arccal azt mondtad: engem itt értenek, ide tartozom. Igazad volt. Értettünk, szerettünk. Te pedig hosszú évtizedeken át játszottál nekünk. Tudom, hogy bántott, hogy a kilencvenes években jöttek a „tátogó” együttesek, akik playbackről énekeltek. És annak sem örültél, hogy a mai zenében szinte csak ütem van, dallam a legkevesebb.

Egészen kicsi voltál, amikor a nagymamádtól, aki anyukád helyett nevelt, kértél egy tangóharmonikát karácsonyra. Megkaptad, te pedig a gangos bérházban, a földszinten, a falhoz simulva játszottál. Az emeleteken pedig kijöttek az emberek a korláthoz és lesték, honnan jön a csodás dallam. Ma már valahol fent szólal meg az a bizonyos tangóharmonika. Te játszol a falhoz simulva, de már nem egyedül. Ott van veled az édesanyád is, aki megsimogatja az arcodat, átölel és újra azt mondhatja, kisfiam…

Sosem feledünk, Balázs Fecó!

Előző cikkAKI TÜNTETÉST SZERVEZETT, MERT NEM MINDENKI GYÁSZOLTA KOSSUTHOT
Következő cikkEGY OSCAR-DÍJAS MAGYAR, AKI ÁLNÉVEN VETTE ÁT A SZOBROT: SZÉKELY JÁNOS