Fotó: Arcanum/Tükör

Egy kollégiumi amatőr együttesből nőtte ki magát az Omega, amelynek alapító tagja volt a 77 éves korában elhunyt Benkő László. Újságmúzeumos időutazás a zseniális zenészre emlékezve…

Benkő László 1943-ban, Szombathelyen született, a testvére, Márta is híres ember lett később, színésznő. A családban a zene volt a hívó szó, így a kis László is hamar rátalált a dallamokra. Aztán Budapesten, középiskolásként tagja volt a Benko Dixieland-nek, majd egyetemistaként, a Hess András kollégiumban alapító tagja lett egy csapatnak, amelyet úgy hívnak: Omega.  

Az első hivatalos koncertet 1962. szeptember 23-án adták, a Hess András kollégium volt a történelmi „hangverseny” helyszíne. Kezdetben a lelkesedés vitte előre Benkőéket, aztán már némi pénzt is kaptak a fellépésekért. Utólag mesélte, kezdetben ötven forint volt a banda gázsija, de csak a dobfelszerelést hetven forintért bérelték esténként… Az első generációs Omegában amúgy a későbbi csapatból csak ketten, Benkő László és Kóbor János volt ott azon a bizonyos kollégiumi fellépésen.


Az Omega 1967-ből. A bal alsó sarokban Benkő László.
Fotó: Arcanum/Tükör

1966-ban sajátságos módon a KISZ Élet című lap mutatta be az Omegát elsőként.. Az újság szerint „a zenekar tagjai csak kedvtelésből – önmaguk és mások szórakoztatására – játszanak.” Benkő László is sorra került a felsorolásban, mint írták, „III. éves közlekedési mérnök hallgató, ő a zenekar zongoristája, orgonása, s egyben énekel is.” Ekkor még csak külföldi együttesek slágereit játszották. Az újságok is megírták, hogy október 30-án, vasárnap délután fél négytől az ELTE KISZ VB rendezésében az Omega együttes tánczenei hangversenyt tart. Műsoron a legújabb külföldi táncszámok.

Aztán mindent elsöprő sikert aratott az Omega. Olyannyira, hogy két évvel a KISZ Élet bemutatása után angliai turnéra mehettek, Omega Red Star néven (utalva a szocialista blokkra) játszottak hatalmas sikerrel. Az egyik londoni koncertjükre a korszak meghatározó bandái közül a Who és a Cream tagjai is elmentek és elégedetten bólogattak. 1969-ben az is megjelent, hogy a Trombitás Frédi és a rettenetes emberek című albumokból 47 ezer példány kelt el, csak Harangozó Teri adott el több lemezt az országban abban az időben.

Egy montázs 1967-ből. A billentyűknél Benkő, még szakáll nélkül.
Fotó: Arcanum/Ifjúsági Magazin

Az Omega és Benkő László hosszú évtizedeket átívelő karrierje láttán érdemes idézni Benkő jóslatát, amelyet 1968-ban az Ifjúsági Magazinnak mondott. Itt kifejtette, fél attól, hogy idővel elfelejtik az Omegát és meg is indokolta miért. „Nálunk kegyetlen a közönség. Kedvenceit egycsapásra elfelejti az új csillagok, az új zenei irányzatok kedvéért. Most a beat megy. De hol vannak a dixieland tegnapi sztárjai? Sehol. Attól tartok, ha a beat kimegy a divatból, az Omegára sem emlékszik majd senki.”

Nem lett igaza. Az Ifjúsági Magazin egy évvel később Benkő kedvenceit is megírta. Ezek szerint 1969-ben a Beatles és Joe Cocker volt nála a favorit, az írók közül Karinthy Frigyes és az autogramcímét is lehozta az újság: IX. kerület, Kinizsi u. 1-7.

Már 1971-ben járunk. A csapat ekkora meghódította az országot.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Benkő szakállat hordott, hosszú hajat, nem átlagos öltözékben járt, amiért – várható volt – elővették. 1971-ben például a már többször idézett Ifjúsági Magazin hozott le egy olvasói levelet, amelyben egy Farkas Katalin nevű hölgy kikelt magából a zenekari tagok haja és öltözködése miatt. „Tévednek az énekesek, ha azt hiszik, hogy csak a vidékieknek nem tetszik a hosszú haj. Sokunknak nem tetszik, városokban, sőt, a fővárosban. Azt szeretnénk, ha ízlésesebbek lennének az énekeseink, csak egy kicsit lenne a hajuk rövidebb. Benkő Lászlónak szeretném elküldeni az 1971-es divatlapot, amelyben nincs hosszú haj, de olyan szerelés sem, amelyet ők hordanak. Farkas Katalin, Debrecen.”

A feleségével és a kisfiával 1974-ből.
Fotó: Arcanum/Tükör

Benkő László ekkor már házas volt és a kisfia is megszületett. És az utcán is megtapasztalta, mit vált ki a „rendszerellenes” ruházata. Egy megdöbbentő történetet is elmesélt: „Már nős voltam és apa. Toltam a babakocsit az utcán s volt, aki oly módon fejezte ki illetlen öltözékem fölötti megvetését, hogy beköpött a babakocsiba.”

1974-re az Omega a csúcsra ért, csupán három olyan európai ország volt, ahol nem léptek fel, itthon pedig folyamatosan telt házas koncerteket adtak. Napi 700 rajongói levél érkezett, de például 1973 karácsonyán 1700 levelet kaptak a tiniktől. Az Omega mindenkit lenyűgözött, olyannyira, hogy Benkőnek is elnézték, hogy nem vágja le a szakállát…

(folytatjuk)

Előző cikkMÁSKÉPP SZÓL EZENTÚL A TROMBITÁS FRÉDI: NEM FELEDÜNK BENKŐ LÁSZLÓ!
Következő cikkSOSEM VISELKEDETT SZTÁRKÉNT, PEDIG RAJONGTAK ÉRTE: BENKŐ LÁSZLÓ ÉLETE