Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Ahogy futóversenyben hagyjuk magunk mögött az évtizedeket, úgy érezhetjük egyre erősebben: milyen szerencsések vagyunk. Éltünk.

Jól, rosszul, boldogan, szomorúan. Illúziókat kergetve, vágyak, álmok után futkosva, de egy biztos: a kultúra sokszor sétabotként segített minket végigmenni az élet nevű ösvényen. Támaszkodtunk rá. Mert volt mire és mindenekelőtt volt kikre. Szerencsések vagyunk, hogy a magyar filmtörténet aranykorát nézhettük végig. Bekapcsoltuk a Kékes és Duna márkájú televíziót és rácsodálkoztunk, hogy mennyi mélység és szépség árad belőle. Ha odakint sötét felhők gyülekeztek a fejünk fölött, és mellé hamis ideológiával bombáztak bennünket, jó volt mindezt elfelejteni egy magyar filmet nézve, vagy bármelyik színházba beülve.

Almási Éva és Huszti Péter az Őrjárat az égen című filmben.
Fotó: Fortepan/MHSZ

Milyen csodálatos művészek gondoskodtak a mi kikapcsolódásunkról, felsorolni is lehetetlen! S mi vörösre tapsoltuk a tenyerünket egy-egy darab láttán a Vígben, a Madáchban, a Tháliában, a Nemzetiben, a József Attilában később a Katonában. S persze vidéken, Kaposvárott, Szegeden, Szolnokon, megannyi színvonalas, és a helyi közönség által imádott társulat láttán. Rajongtunk Sinkovits Imréért, Latinovits Zoltánért, Básti Lajosért, Bessenyei Ferencért, Somogyvári Rudolfért, és a sor folytatható hosszan. Hosszan, elérzékenyülve, nosztalgiázva. S eltemettünk közülük szinte mindenkit és talán ezért is kapaszkodunk azokba, akik még velünk vannak. Ők a fénykor utolsó hírnökei.

Huszti Péter is közéjük tartozik. A holnap 80 éves Huszti Péter. A színész, aki tökéletesen játszotta el Peer Gynt-et, Henrik Ibsen drámájából, aki felkavaróan alakította Szervét Mihályt, Sütő András drámájában. Vagy Jágót Shakespeare Ottelójában. De ő volt az, aki Létai Géza néven meghódította a hölgyek szívét és felkeltette a fiatalok érdeklődését a pilóták varázslatos élete iránt. Aki látta az Őrjárat az égen című filmet, a mai napig rajongással beszél róla. Huszti Péter fiatal volt, jóképű és roppant tehetséges. Addigra olyan filmekben láthatta őt a nagyérdemű, mint a Kőszívű ember fiai, a Fiúk a térről, az Alvilág professzora, vagy a Gyula vitéz télen-nyáron.

Huszti Péter 1969-ben, majd 1976-ban. Mindkétszer a címlapon.
Fotó: Arcanum/Filmvilág

1944. május 4-én született Budapesten, jogász édesapa gyermekeként. Talán az édesapja volt az, aki igazán felkeltette az érdeklődését a művészetek iránt. A jogi munka mellett rendszeresen fellépett vidéki színházak zenekaraiban és olykor vitte magával Péter fiát is. Csoda-e ha a gyermeke rácsodálkozott erre a különleges világra, amit a színház jelent? Ám a közös szenvedély és a közös élmények egyszer csak véget értek. A szülők elváltak, így Péter az édesanyjával élt tovább, aki MÁV-tisztviselőként kereste a kenyerét és bizony harc volt a javából felnevelni a fiát, és annak nővérét. A nélkülözés, a szegénység talán még inkább dacossá, elhivatottabbá tette Huszti Pétert, aki 1962-ben a Rákóczi Ferenc gimnáziumban érettségizett, majd tett sikeres vizsgát a színművészeti főiskolára. Pillanatok alatt felfedezték. A híres rendező, Várkonyi Zoltán már gimnazista korában kinézte magának, merthogy látta őt egy iskolai rendezvényen szavalni. S Várkonyi volt az, aki később a felvételinél a rendező szakról ábrándozó fiatalembert meggyőzte, hogy színész legyen. A főiskola után azonnal szerződtette Ádám Ottó a Madách színházhoz, amelynek egészen hihetetlen módon 2007-ig volt a tagja.

Megható fotó. Huszti Péter a családjával. A feleségével, Piros Ildikóval és a kisfiával 1979-ben.
Fotó: Fortepan/Bojár Sándor

Kapaszkodunk Huszti Péterbe, mert nagy idők tanúja, de nem csak tanúja, főszereplője is egyben. Olykor szó szerint is, hiszen a Fekete gyémántokban felejthetetlen alakítást nyújtott. De sorolhatnánk a mozi vagy tévéfilmjeit. Mindig hiteles volt, bármilyen karaktert alakított. Hiteles és elgondolkodtató. Huszti, az örök színész. És mi, akik láttuk legendás színésszé válni, pontosan tudjuk, hogy mit adott ő a magyar színjátszásnak, mit adott a Színművészeti Egyetem katedrája mögül. Merthogy a színjátszás mellett a tanítás legalább annyira fontos az életében. Huszti volt a kikezdhetetlen, a nyugodt életű, botrányoktól mentes színészember. Kétszer nősült, mindkétszer kolleginát vett el. Először Dőry Virágot, aki egy Ádám nevű fiúval ajándékozta meg, majd jött élete szerelme, társa, párja, a gyönyörű Piros Ildikó, akivel azóta is együtt él, és aki ugyancsak egy fiút szült, Gergelyt. Azóta már sok-sok unoka veszi körül a családot.

Huszti Péter holnap 80 éves és visszavonultan él. Azt mondja, gyönyörű volt ez a pálya, amelytől mindent megkapott. Már csak egy vágya van, felfedezni olyan tájakat, városokat, amelyeket eddig még nem látott. S mi, akik valóban szerencsések vagyunk, hogy láthattuk őt játszani, csak azt mondhatjuk: köszönünk mindent, művész úr!

Boldog születésnapot!

Előző cikkA TÁSKARÁDIÓ LEGENDÁJA: LEVÉL A HOLNAP 88 ÉVES SZILÁGYI JÁNOSNAK
Következő cikkA FÜREDI KIKÖTŐBEN: LEVÉL BUJTOR ISTVÁNNAK, AKI HOLNAP LENNE 82 ÉVES