Jó volt vele nevetni. Fanyar humora, különleges egyénisége egyébként is hatással volt az emberre. Ám azok a tárgyak, azok a különleges, kisebb-nagyobb valamik ott a kezében, valóban jókedvre derítettek bennünket.

Mintha tükröt tartott volna elénk – tükröt a társadalomról, az országról, amelyben éltünk. S mi kacagtunk, amikor megmutatta a lakatot, amelyet kulccsal zárt be és körömmel nyitott ki, a lyukas, alul csöpögő cumisüveget, a harisnyát, amelyet ahogy fogalmazott, az egykori labdarúgó, Schlosser Imre ó lábaira terveztek… Jó volt vele nevetni. Néztük, ahogy Déri János megmutatja a szocialista ipar legkülönlegesebb remekműveit. Néztük őt lelkesen és aligha gondolhattuk, hogy három év múlva már nem lesz közöttünk.

Déri János munka közben. A szakma nagy profija volt.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság/Vörös Ilona

Pocsék Áruk Fóruma. Egy legendás cím, egy népszerű műsor. 1989-ben indult el a Magyar Televízióban az Ez+Az címmel egy szórakoztató magazin, amelynek talán legnépszerűbb rovata volt Déri Jánosé. A felkészült televíziós új oldalról mutatkozott be, hiszen addig rendszerint az Ablak című műsorban láthatták őt a nézők. Déri, az egykori lemezlovas, az elismert gépészmérnök, pillanatok alatt közönségkedvenccé vált a televízióban. Volt stílusa, különleges tehetsége és kellő önbizalma, hogy betöltse a képernyőt. Bármilyen műsorban.

A Pocsék Áruk Fóruma zseniális ötlet volt – jobb, mint az eredeti. Merthogy 1967-ben kitalálták a fontos és kevésbé fontos elvtársak, hogy legyen egy úgynevezett Kiváló Áruk Fóruma védjegy. Emlékezhetünk rá: az a szép kis különleges háromszög. Nos, ez jelezte, hogy a vásárló immár tökéletes minőséget tart a kezében. A sikeres üzletpolitika a szocializmusban is fontos volt. Úgy hívták, hogy ez a bizalom háromszöge. Déri János aztán kitalálta a bizalmatlanság háromszögét. Az asztalán sorjáztak a pocsék áruk, egyik a másik után. És ő szinte lubickolt a minőségellenőr szerepében. Nem tudtak olyan tárgyat találni, amelyhez ne fűzött volna zseniális kommentárt. Néhány perces jellemzése maga volt a miniatűr humorfesztivál.

Jó volt vele nevetni. Valami hihetetlen belső erő dolgozott benne – a munkaszenvedély, az alázat, a kreativitás és a tehetség ötvözete. Déri, aki 1975-ben jelentkezett a Riporter kerestetik című tehetségkutató műsorba, akkor már túl volt a Budapesti Műszaki Egyetemen folytatott tanulmányain, ám úgy gondolta, gépészmérnöknek is jó lenni – ám még jobb televízióban dolgozni! Először mégis a rádióhoz került, ahol a társadalompolitikai szerkesztőség munkatársaként alkalmazták, majd onnan igazolt át a televízióhoz és lett az Ablak állandó műsorvezető-riportere. Meghatározó alakja az életünknek.

Déri János és a nemrég elhunyt kenuslegenda, Wichmann Tamás.
Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

Ez+Az címmel elindult magazin csak újabb lehetőséget biztosított számára, hogy bizonyítson.  Hogy megmutassa mennyire sokoldalú. Ugyancsak Déri János nevéhez fűződik a Nulladik típusú találkozások című, paranormális jelenségekkel foglalkozó műsor is, amelyről aztán később könyvet is írt. Nevettünk vele – aztán sírtunk miatta. Mintha egyik pillanatról a másikra történt volna minden: egyszer csak eltűnt a képernyőről. Látszólag megmagyarázhatatlanul.

Az orvosok tüdőrákot diagnosztizáltak nála. A rémisztő lelet és az orvosi utasítás hatására leszokott a cigarettáról, ám egyre rosszabbul lett. Az a fanyar humor, az a sajátos beszédstílus, az az egyenes tekintet… már egyre kevesebbszer jelent meg a képernyőn. Aztán 1992-ben drámai képsorokat láthattunk: Déri János Mexikóból jelentkezett be. Mexikóból, ahol megpróbálták megmenteni az életét. A magyar televíziózás alighanem legfelkavaróbb interjúja volt az. Ahogy Budapestről kérdezték félve, óvatosan, és ahogy Ő Mexikóból rekedtes, fáradt hangon válaszolt. Aki látta, soha sem felejti el. Olyan állapotban volt már akkor, hogy egyetlen légitársaság sem vállalta a hazahozatalát. Aztán mégis Budapestre szállították – már eszméletlen állapotban. Itthon a családja körében halt meg, 1992. április 29-én.  

Nevettünk vele – és sírtunk miatta. De ahogy teltek az évek, úgy emlegették egyre többször a nevét, már túl a drámán, a veszteségen, úgy emlegették, mint pótolhatatlan televíziós személyiséget. De azóta  is itt van velünk. Filmkockák mutatják, ahogy ül az asztal mögött, előtte a használhatatlan marmonkanna és ő csak mondja és mondja a frappáns, szórakoztató mondatokat és mi nevetünk vele együtt. Aztán arra gondolunk, hogy ott fekszik a Farkasréti temetőben egy zseniális riporter – aki az utolsó, a legeslegutolsó pillanatig élni akart. Élni, nevettetni, és elgondolkodtatni.

Csupán 41 évig tehette… Nyugodj békében, Déri János!

Előző cikkAPRÓHIRDETÉSBEN KERESTETTÉK SZÉCHENYI ISTVÁN ELVESZETT LEVELEIT
Következő cikkEGY MÁZSÁS PÁRIZSI FAÁG ÖLTE MEG HITLER MAGYAR SZÁRMAZÁSÚ KRITIKUSÁT