Mindössze 54 esztendőt élt az az ember, aki egyszerre volt természetjáró, világutazó, televíziós szerkesztő és természetfilmes. Megalkotta a Másfélmillió lépés Magyarországon című sorozatot, ami azóta is a természetjárók kedvence.

Ahogy olvassa az ember Rockenbauer Pál élettörténetét, egyre inkább irigyeli őt. A szenvedély, amely ott dolgozott benne, vitte előre. Meghódított mindent: hegyet, síkságot és álmokat. Úgy mutatta be kollégáival, a stáb tagjaival a hetvenes évek Magyarországát, mint addig senki. A klasszikus vidéki életformát, a falusi közösségeket, s olyan mesterségeket, amelyeket már csak néhány tucatnyian űztek a hazában. És éreztük, ott a televízió képernyője előtt ülve, hogy kultúrtörténeti pillanatok szemtanúi vagyunk.

A Másfélmillió lépés Magyarországon narrátora Sinkó László volt. A kép bal oldalán ott áll Rockenbauer Pál is.

Egy idealista ember munkásságának a lenyomatát láthattuk. Egy örök idealistáét, aki a fejébe vette, hogy megmutatja nekünk Magyarországot úgy, ahogy addig talán soha sem láttuk. A Másfélmillió lépés Magyarországon című, 14 részes film hihetetlen hatást gyakorolt a nézőkre. A Kék túrát népszerűsítette, miközben a fák, a virágok mögött, mellett, az embert is megmutatta. A film főcímdalát, amely úgy kezdődött, hogy „Indulj el egy úton, én is egy másikon…” majdnem annyian dúdolták, mint az aktuális slágereket.  

Rockenbauer Pál Kőbányán született, ott járt iskolába, majd az ELTE természettudományi karának földrajz-biológia-kémia szakos hallgatója lett. Tanári diplomát szerzett, ám soha nem dolgozott pedagógusként. Ehelyett besétált a Szabadság téren élete egyetlen későbbi munkahelyére, a Magyar Televízió épületébe. Még alig néhány ezer Kékes, Carmen és Duna márkájú televízió volt az országban, de Rockenbauer Pál munkához látott. Már a a hatvanas évek elején természettudományos műsorokat szerkesztett és már akkor a fejében volt, milyen jó lenne bemutatni az országot, a világot, bemutatni a Földet, ahol élünk.

1965-ben került képernyőre az első expedíciós filmsorozata. Rockenbauer elérte, hogy őt és kísérőit elengedjék a Székesfehérvár nevű magyar tengerjáró kereskedelmi hajóra, amellyel aztán nekivágtak a Földközi-tengernek. Az útból aztán később nem csak televíziós műsor, hanem könyv is készült. Szabados Tamás operatőrként segítette Rockenbauer munkáját, és ők ketten eljutottak az Antarktiszra, megannyi kutatóállomást meglátogatva, csodálatos, lenyűgöző úti filmet forgatva. És még mindig csak a hatvanas évek végén jártunk. Rockenbauer hihetetlen energiával dolgozott. A Napsugár nyomában című filmsorozat ugyancsak lenyűgözte a nézőket, megmutatva Ausztráliát, Új-Guineát, a Hawaii szigeteket, Dél-Amerikát, az Amazonas medencéjét. Eljutott a Kilimandzsáróra, részt vett Afrika-expedíción, majd több éves előkészítő és szervezőmunka végén 1979 júliusában indult el itthon a csapata az országos Kék túra útvonalán, amelyből aztán legendás filmsorozat lett.

Meghajoltak előtte, megsüvegelték, kérdezték őt, kíváncsiak voltak rá és ő, az őszülő szakállú, sármos férfi valósággal lubickolt „Kolumbusz Kristóf” szerepében. Filmezett, írt, alkotott. Elvarázsolta a közönséget, amely egyszer csak megdöbbent, mert jött egy hír, egy kurta, furcsa, rövidke hír, amelyet senki sem értett. Rockenbauer Pál 1987. november 26-án, Katalinpuszta mellett elhunyt. Egy sátorban találták meg a holttestét a Naszály lábainál. A magányos túrája végén… Most az a mondat következne, hogy eldobta magától az életet, merthogy száz meg száz cikk jelent meg ezzel kapcsolatban, ám azóta sem bizonyosodott be.

A csapat, amely végigjárta a Kék túra útvonalát és legendás filmsorozatot készített belőle.

A megdöbbent közvélemény zavarát, fájdalmát tovább fokozta, hogy decemberre kész tervei voltak. Ilyen program, olyan meghívás. A határidőnaplójában nem szerepelt a halál… Akkor és azóta sokan próbálták megfejteni a rejtélyt, de nem sikerült. Okokat és okozatokat kerestek és talán akadt is ilyen, lelki tényezőkről, elkeseredettségről írtak a lapok. De a halál sehogyan sem illett az élet, a természet imádójához. A Naszály lábainál, Katalinpuszta felett, a Kék túra közelében egy kopjafa őrzi Rockenbauer Pál emlékét. Ha valaki arra kirándul, és kissé letér az útról, ott állhat az oszlopnál, és emlékezhet a különleges emberre, aki afféle úttörőként vitte magával, hol szó szerint, hol képletesen azokat, akik kíváncsiak a világra.  

Rockenbauer Pál az állítólagos búcsúlevelében azt kérte, hogy legkedvesebb kirándulóhelyén, a mecseki Zengővárkony szelídgesztenyésében temessék el. Hamvai azóta is ott pihennek, egy nagy vörösmárvány kőtömb alatt. Az idők végezetéig. Felesége, Horváth Éva négy évvel élte túl, fia, Rockenbauer Zoltán művészettörténész és kultúrpolitikus lett. Rockenbauer Pál egykori lakóháza falán, a Bródy Sándor utca 26. szám alatt, márványtábla áll, rajta a felirat: „A magyar televíziós természetfilmezés megteremtőjének…” A mai napon született 90 éve…

Nyugodj békében, Rockenbauer Pál!

Előző cikkEGY ÁT NEM GONDOLT MOZDULAT: FODOR IMRE TRAGIKUS HALÁLA
Következő cikkFÖLDMÉRŐ MÉRNÖKBŐL LETT SZÍNMŰVÉSZ: MA 80 ÉVES JORDÁN TAMÁS