Fotó: Fortepan/Rádió és Televízióújság

Ha megjelent a mulatók porondján, már akkor dőltek a nevetéstől a nézők. 15 érdekesség a csetlő-botló kisembert megformázó nagy emberről (47-es lába volt), Salamon Béláról!

1. A mai Ukrajna területén található Beregrákoson látta meg a napvilágot. Az apjának kisboltja volt, ebből tartotta el a népes famíliát, a kis Bélának ugyanis négy testvére született.

2. Talán sosem ismerjük meg a nevét, ha a bátyja nem viszi magával Budapestre. A Wesselényi utcai iskolába íratták be, ahol hamar barátságot kötött a padtársával. A másik fiút úgy hívták Kabos Gyula. Igen, a későbbi ismert komédiás.

3. A család azt szerette volna, ha orvosnak megy, ám esze ágában sem volt, sőt, mikor meglátott egy hirdetést, fogta magát és jelentkezett textilkereskedőnek. Salamon később úgy emlékezett, a textilboltból végül azért tanácsolták el, mert csúnyának tartották.

A fiatal Salamon Béla és az önéletrajzi könyvének címlapja.
Fotó: Arcanum/Színházi Élet

4. Az I. világháború alatt vette el feleségül, a nála négy évvel fiatalabb Schachinger Leopoldinát, akinek ekkor már volt egy kisfia, akit Salamon sajátjaként szeretett. A felesége meglehetősen korán, 1933-ban, 52 éves korában halt meg.

5. Salamon Béla később megpróbálkozott kötények eladásával is, de ott is befuccsolt, végül a kor közkedvelt komikusa, Gyárfás Dezső segített neki elhelyezkedni, az Orfeum mulatóba került. Gyárfás azt már nem élhette meg, hogy Salamon sikert arat, ugyanis 1921-ben, csupán 39 évesen szívrohamban meghalt.

6. Egy évre rá pedig a számtalan pesti kabarék közönsége megismerte Salamon Béla nevét, aki az Apolló kabaréban, a Vonósnégyesben kapott szerepet. A figurát Szőke Szakállnak köszönheti, aki Gartner Sándorként látta meg a napvilágot és később Hollywoodban is karriert csinált. Ő volt például az Oscar-díjas Casablanca című filmben Carl, a főpincér.

Kabos László és Salamon Béla egy 1962-es felvételen.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

7. Salamon a pesti kabarék állandó szereplője lett, a harmincas évekre pedig a filmszerepek is rátaláltak, kilenc vígjátékban is szerepet kapott. Mint ahogy a színpadon, úgy a filmvásznon is a csetlő-botló, ugyanakkor ravasz kisember szerepét játszotta. A filmekben volt fehérnemű-ügynök, főpincér és színházi ügyelő is.

8. 1936-ban házasodott meg másodszor, három évvel az első felesége halála után döntött úgy, hogy elveszi Schwartz Hánit.

9. 1939-ben aztán a zsidó származása miatt eltiltották a színpadtól és a filmekben sem kapott több szerepet. Ekkor, mint sokan mások a színpadról leparancsolt pályatársak közül, könyvírásból próbálta eltartani magát és a családját. A Hej színművész című önéletrajzi könyvét maga terjesztett, a gangos bérházakat járta és mindenhová becsöngetett.

10. A gyerekkori barátja, Kabos Gyula 1939-ben az Egyesült Államokba költözött – más kérdés, hogy ott már nem tudod karriert csinálni és elszegényedve halt meg két évvel később -, ám Salamon maradt és megpróbálta túlélni a II. világháború borzalmait.

11. Neki végül sikerült, nem úgy, mint sok színésznek, komikusnak. Az egyik legjobb barátja, a szintén komikus Radó Sándort például 1944 decemberében agyonverték a pribékek a munkatáborban. Annyi volt a bűne, hogy nem akarta oda adni a pulóverét az egyik őrnek.

12. Az anekdota szerint a Pozsonyi úti gettó udvarán az egyik nyilas megkérdezte Salamontól, hogy hány éves? Erre a komikus a következőket válaszolta. „A jövő hónapban leszek hatvan. Tessék mondani nyilas úr, leszek hatvan?”

A nagy nevettető 80 éves korában aludt el örökre.
Fotó: Fortepan

13. Imádta a labdarúgást, ő volt a Hungária, később pedig az MTK első számú szurkolója, évtizedeken át ott ült minden hazai mérkőzésen a Hungária körúton. A lelátón is szórta a poénokat.

14. A háború után ismét visszatért a nevettetéshez, a Vidám Színpad alapító tagja lett és élete végéig ott lépett fel estéről estére.

15. Aztán idős korára sokat betegeskedett, viszont a közönséget nem akarta cserbenhagyni. 1965. június 14-én még fellépett – pizsamában szökött ki a kórházból – másnap pedig jött a hír, 80 évesen örökre elaludt a nagy komédiás. Nyugodj békében, Salamon Béla!

Előző cikkMA 83 ÉVES A GYEREKKORUNK HŐSE: GOJKO MITIC SZÜLETÉSNAPJÁRA
Következő cikkHA NEM JÁTSZHATOM EL JÚLIÁT, ELJÁTSZOM A DAJKÁT: TÁBORI NÓRA ÉLETE