Kezeit csókolom művésznő! Csak szeretném megköszönni azt a cd-t, a Zeneképzelet címűt, amelyet egyszer öntől kaptam. S lenne még egy aprócska kérésem. Ha ott van ön mellett az imádott férje, Szűcs Lajos, csak annyit mondjon neki: megint bajnok lett a Fradi!

Édes jó Lajosom. Hányszor, de hányszor mondta ezt nekem, amikor csendes téli vasárnap délutánokon odatelefonáltam és a híres labdarúgót, az ön férjét kértem. Csak néhány aprócska gondolat a fociról, a Fradiról, az életről… És ön kacagva mondta, mindjárt hívom ezt a gyönyörű embert, mindjárt, de előbb felkeltem, mert szunyókál. S én zavartan vártam, hogy majd jól megmondja a magáét, miért nem hagyom pihenni, de ehelyett Szűcs Lajos csak mesélt és mesélt, hogy milyen volt a Népstadionban Albert Flóri és Varga Zoli mellett futballozni a Ferencvárosban.

Pécsi Ildikó az Aranyember forgatásán 1962-ben.
Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

Jó lenne, ha vasárnap megint telefonálhatnék. Most nyár van, hirtelen előbukkanó, heves nyár. Mintha csak bizonyítaná akarná a télnek, tavasznak, ősznek, hogy lám, ő itt a főnök. Bárcsak megint telefonálhatnék és a futballról beszélgethetnénk a férjével, vagy önnel, drága művésznő. A színházról, a gyönyörűséges filmekről, amelyekben szerepelt. Soha nem mertem elmondani, hogy gyerekfejjel, a hetvenes évek elején, a szentendrei trafikban 2 forintért megvettem az ön fotóját. Eredetileg gombfocicsapatot akartam venni, a Manchester Unitedet, meg a Milant, aztán a trafikos bácsi csak úgy kacsintva, mutatta a fotókat. A színésznők, az elegáns, varázslatos szépségű színésznők képeit. Gina Lollobrigidáét, Claudia Cardinalét, Sophia Lorenét, Brigitte Bardotét. De én az önét vettem meg.

A kép alighanem évekkel korábban, még az Aranyember forgatása alatt készülhetett, amelyben olyan tüzes és vad volt, mintha csak egy szicíliai faluban élte volna addig az életét. Csoda-e, ha ezerszámra kapta a szerelmes leveleket? Már 22 évesen rivaldafénybe került az Aranyemberrel. S ön, drága művésznő, tökéletes Noémi volt. A legtökéletesebb. De esztendő múltán már a legnépszerűbb sorozatban is helyet kapott. A Tenkes kapitányát vasárnap délelőttönként tátott szájjal bámultam. Buga Jakabot, a csetlő-botló labancokat, és önt, ahogy vadóc cigánylányt játszik.

Pécsi Ildikó egy 1966-os felvételen.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Sűrű, mámoros hatvanas évek. Aztán a csónak, amely addig vitte és vitte előre, egyszer csak lehorgonyzott egy csendesebb öbölben. Az esküvő 1969-ben Szűcs Lajossal, a Ferencváros válogatott labdarúgójával, aki akkoriban épp árulónak számított a fél ország szemében, hiszen a Fradiból átigazolt a Budapesti Honvédhoz. Akkoriban még nem használták az álompár kifejezést, ez néhány éve lett divat. S ha akadtak is akik féltették a kapcsolatukat, mondván, ilyen vonzó asszony és ilyen feltűnően jóképű fiatalember csak-csak elcsábul előbb-utóbb, ám önök ketten valóban álompár lettek. A harmónia, az összetartozás szimbóluma. A szeretet, az egymásba kapaszkodás jelképe.

Büszke voltam rá, hogy az ön férje, akit talán atyai jóbarátomként tisztelhettem, sokszor beszélgetett velem. Hol az Üllői úti Fradi-pályán, hol Gödöllőn, abban a különleges hangulatú házban. Szerettem hallgatni, ahogy hihetetlen beleéléssel mesél a meccsekről. De szerettem azt is, hogy ön finoman, érzéssel hívja fel a figyelmemet erre a darabra, arra a filmre, vagy épp egy varázslatos zenére. Merthogy érdeklődő volt, aki nem csak színpadon, vagy filmvásznon mutatta meg szépségét és tehetségét, hanem több száz önálló esten. Kopott kultúrházak aulájában szavalt Petőfit, Adyt, József Attilát, Radnótit. Ment és mondta hihetetlen átéléssel a verseket, mert ez volt az élete: az önkifejezés, a színészmesterség.

Szűcs Lajos és Pécsi Ildikó az esküvőjük napján.

Elfogadta önmagát és csak a derűt kereste a hétköznapokban. A derűt Szűcs Lajos mellett. De a színmű véget ért, a komédiából dráma lett, amikor imádott férje megbetegedett. Emlékszem, hogy harcolt, küzdött, csakhogy megmentse őt, a férfit, akit mindennél jobban szeretett, s tudom, bármit megadott volna azért, hogy meggyógyuljon. Amikor Szűcs Lajos örökre elaludt – sajnos ön is meghalt drága művésznő. Látszólag még itt volt a Földön, még dobogott a meggyötört szíve, ám néhány hónappal később, 2020. december 5-én álmában elindult a párja után.

El ne felejtse, drága művésznő. Ha ott, a vastag kék ég fölött együtt van Szűcs Lajossal, mondja meg neki, hogy megint bajnok lett a Fradi!

Előző cikkA MAGYAR LA MANCHE LOVAGJA, AVAGY A TRAGIKUS SORSÚ SZAKÁCSI SÁNDOR ÉLETE
Következő cikkVOLT EGYSZER EGY CALYPSO RÁDIÓ: 33 ÉVE SZÓLALT MEG ELSŐ ALKALOMMAL