Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Drámai gyerekkor, mély, sosem gyógyuló sebek, egy nagy szerelem és az agyonhallgatott öngyilkosság. Napra pontosan 80 éve született Szécsi Pál.

1. Tragédiák sora kísérte már a kisgyerekkorát is. A nagyapja a New York palotából vetette ki magát, az apját pedig a származása miatt megölték még a háború alatt. Az édesapja – aki csupán 40 éves volt mikor meghalt – amatőr nyelvújítóként élte az életét, de a magyarosított szavait kigúnyolták, nevetség tárgyává tették. A kis Palika még egyéves sem volt mikor meghalt.

2. A kisfiú és a két nővére csak az anyjukra számíthatott, ám a kegyetlen nő nevelőszülőkhöz adta a kicsiket. 1956-ban aztán az Egyesült Államokba disszidált, a legnagyobb lányát Bécsbe még elvitte, de aztán otthagyta egyedül a pályaudvaron. Ezzel a nyomasztó lelki teherrel és feldolgozhatatlan élményekkel kezdett hozzá az élethez Szécsi Pál.

Amikor még modellként dolgozott.
Fotó: Arcanum/Ország-Világ

3. Mivel állami gondozásba került, sokáig úgy tűnt, sosem fedezik fel. Az Athenaeum nyomdában volt segédmunkás, majd egy strandon kabinos, mígnem a Divat Intézet munkatársa kiszúrta magának és manökent faragott Szécsiből.

4. Az áttörést 1965 szilvesztere hozta el, ekkor a Gellért szállóban lépett kifutóra, ahol egy-két számot is elénekelt. Ott döbbentek rá többen is, hogy Szécsi őstehetség. Hiába jöttek azonban a sikerek, a slágerek, hiába rajongtak érte a nők és hiába lett egyik pillanatról a másikra imádott közönségkedvenc, a belső vívódásai nem engedték, hogy boldog legyen.

5. Egy Budapesten dolgozó lengyel manökent vett el feleségül, még Lengyelországba is követte, ám a kapcsolat kihűlt, így Szécsi hazatért. Itthon ő volt a sztár, de a baljós gondolatai az ital felé terelték.

Szécsi és Domján. Nagy szerelem volt az övék.

6. 1972-ben, a Magyar Rádióban véletlenül megismerkedett Domján Edittel. A két szélsőséges, önmagában bizonytalan ember, vibráló, nagy szerelmet élt meg, viszont képtelenek voltak megtartani a másikat. Szécsinek ekkor már több öngyilkossági kísérlete volt.

7. Mikor aztán szakított Domján Edittel, sokkolta a hír, hogy a színésznő öngyilkos lett. Sokkolta az is, hogy mielőtt meghalt, elvetette a közös gyereküket. Szécsi titokban Németországba szökött, azt tervezte, hogy az anyja után utazik az Egyesült Államokba. Fel is hívta telefonon, de a következő letaglózó választ kapta: „Nem azért jöttem el ilyen messzire, hogy a gyerekeim utánam jöjjenek!”

8. A nő (mert anyának nehéz nevezni) később, már fia halála után megbánta a kijelentést. A két lányával találkozott, s sírva ismerte be, hogy rossz anya volt.

Egy fotó két évvel az énekes halála előtt.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

9. 1974 januárjában még arról írtak a lapok, hogy nyáron a SZÚR-on, vagyis a Színész-Újságíró labdarúgó rangadón (70 ezer ember ment ki az évenkénti eseményre) végre összeáll a Koós, Aradszky, Szécsi csatársor, mivel a fiatal énekes is pályára lép.

10. Februárban aztán csak a bennfentesek tudták, hogy mit jelentett a Kamara Varieté igazgatóságának rövid közleménye, amely szerint betegség miatt a Rázzuk a rongyot című zenés műsorban Szécsi helyett Payer András lép fel. Szécsi Pál ekkorra már teljesen kikészült lelkileg.

11. Már előző év decemberében is le kellett mondani a nevében egy fellépést, a Szocialista Brigádok ajándékműsorán szerepelt volna az Ikarus Művelődési Házban, de nem ment el. Helyette az utolsó pillanatban a színész Harsányi Gábor ugrott be és ő szórakoztatta a brigádtagokat.

12. Szécsi Pál végül 1974. április 30-án a sokadik öngyilkossági kísérletébe 30 évesen belehalt. Meg akart szabadulni a traumáktól, a meg nem értésből és képtelen volt elviselni, hogy a nagy szerelme, Domján Edit miatta is lett öngyilkos.

Szécsi Pál halálhíre 4 nappal később, a rövid hírek között jelent meg a lapokban.
Fotó: Arcanum/Népszabadság

13. Már negyedik napja halott volt, amikor május 4-én megjelenhetett a halálhíre a napilapokban. A felsőbb utasításnak megfelelően nekrológról szó sem lehetett és talán a hírt is csak azért hozták le, mert a fél Budapest erről beszélt már ekkor. Jellemző módon a május 4-én megjelent, 12 oldalas Népszabadságban a 8. oldalon, a rövid hírek között elrejtve jelentették be a népszerű táncdalénekes halálát. A lehető legrövidebben: „Szécsi Pál táncdalénekes 30 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt.” A rövid hírek közül a 14. számú lett az ország egyik legnépszerűbb emberének tragédiája. Megelőzte – többek között -, hogy új személygépkocsi-szervizt adtak át Sümegen. Cinikus.

14. A halála után a Kamara Varieté is kiadott egy rövidke közleményt, amelyben mély fájdalommal tudatták, hogy elhunyt. Az is csak a hetvenes évek Magyarországán fordulhatott elő, hogy a halálhír rovatban Szécsi tragédiáját megelőzte a közvélemény számára ismeretlen özvegy Nagy Lajosné, született Buzás Terézia amúgy szomorú halála.

Habár elhallgatták, ezrek mentek el az énekes temetésére.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

15. Arról, hogy egy pénteki napon a Farkasréti temetőben helyezik örök nyugalomra, egy rövidke közleményből tudhattak az emberek, de azt is eldugták a lapok. A kiváló dalszerző, S. Nagy István jelentette meg a temetés időpontját. A Farkasréti temetőt aztán megrohamozták a rajongók, mindenki ott akart lenni a ravatalozóban, egymást taposva próbáltak bejutni. Az énekes Koós János próbálta útját állni a hisztérikus és elkeseredett rajongóknak.

16. A búgó hang örökre elnémult, a sármos mosoly örökre tovatűnt. Harminc éves volt csupán az az énekes, aki a gyerekkorában kapott mély lelki sebekkel már nem akart élni ezen a világon és akinek tragédiáját elhallgatták az újságok. Még egy rövidke nekrológ sem járt a korszak ünnepelt énekesének. És ez az ami a legszomorúbb. Nyugodj békében, Szécsi Pál!

Előző cikkAKINEK MÉG MARADNIA KELLETT VOLNA EZEN A FÖLDÖN: JÓZSA IMRE EMLÉKÉRE
Következő cikkEGY MAGYAR, AKI SZTÁROK BŐRGYÓGYÁSZAKÉNT ÉPÍTETT VILÁGMÁRKÁT: LÁSZLÓ ERNŐ